Zaujímavosti / 02. máj 2014

Luxusná nízkoenergetická rezidencia uprostred hôr

Elegantná rezidencia v sebe spája jednoduchý prírodný dizajn s ohľadom k životnému prostrediu. Jemné farby a línie, prírodné materiály a energetická účinnosť tvoria „House in the Woods“

A House in the Woods bol High Honors Design Award vybraný ako dom mesiaca marec pre rok 2014. Rodinný dom uprostred husto zalesneného 8,5 akrového pozemku na úpätí Shawangunk Mountains, New York, predstavuje modernú, elegantnú stavbu, ktorá je súčasne šetrná k životnému prostrediu a prírode, v ktorej sa nachádza.

Rezidenčný projekt navrhnutý William Reue Architecture, bol zhotovovaný ako reakcia na hodnoty klienta, ktorý požadoval krásu a starostlivosť o životné prostredie. Nekomplikovaná geometrická štruktúra obohatená o prírodné materiály vedie k vyváženej kompozícii, ktorá je zmyselná a rafinovaná zároveň. Dom predstavuje osobné útočisko a únik od mestskej rutiny, ktoré berie dizajnové prvky, farby a textúry z prirodzenej krajiny naokolo. Jednoduchý, prírodou inšpirovaný interiér, zdobia tóny hnedej, béžovej a šedej farby. Vďaka veľkým oknám a otvoreným priestorom ponúka jedinečný výhľad do nekonečného bludiska stromov, ktorý je inšpiratívny bez ohľadu na ročné obdobie.

Tento energeticky efektívny dom rešpektuje životné prostredie a prísne zásady programu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) vo všetkých aspektoch. Zahŕňa 14-palcové izolačné panely, štvorkomorové okná, geotermálne kúrenie či zberný systém dažďovej vody. Tieto vlastnosti umožňujú zvýšiť energetickú účinnosť domu o 55% s porovnaním s tradičnými budovami. 

Monika Budayová/freshome.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader