Zaujímavosti / 05. február 2017

Mesto duchov: Svetlá v ňom svietia, prečo tam však nikto nebýva?

Rozpadnuté domy, ruiny budov, zanedbanané a zaprášené cesty. Takto nejako si človek predstaví pojem “mesto duchov”. Kitsault, ktorý sa za takéto mesto považuje, však vyzerá úplne inak - takmer ako iné mestá v Severnej Amerike, nenájdete v ňom však ľudí. Prečo je to tak?

V Britskej Kolumbii, ktorá je súčasťou Kanady sa nachádza mestečko, ktoré by sa hodilo na nakrúcanie hororu. Je vyľudnené, no vyzerá, akoby z neho ľudia odišli len dnes ráno. Domy udržiavané, reštaurácie, banky či krčmy síce nevyzerajú zastaralo, ľudská noha však do nich nevkročila už pekne dávno. Fascinujúce je aj to, že trávniky a stromy pred domami naozaj vyzerajú tak, že sa o nich niekto stará.

Krátky príbeh Kitsaultu začína v roku 1979. Prisťahovali sa tam robotníci pracujúci v molybdénových baniach. Približne rok a pol po príchode prvej však obchod s molybdénom skrachoval a okolo 1200 obyvateľov svoje domovy nadobro opustilo. Ten posledný tak urobil v roku 1982.

Foto: flickr.com

“Nová história” mesta sa začala písať v roku 2005, keď za 7miliónovú investíciu odkúpil celé mesto investor, ktorý sa rozhodol spraviť z neho akúsi osadu pre svoju firmu pracujúcu so skvapalneným zemným plynom. O mestečko sa stará partia zamestnancov, ktorá ho opravuje a privádza späť do “použiteľného” režimu. Osud Kitsaultu tak teraz závisí na úspechu celej firmy.

 

Foto: flickr.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader