Zaujímavosti / 19. január 2018

Modré svetlo je novodobým fenoménom. Viete ako sa pred ním chrániť?

Portál oprah.com zozbieral pár zaujímavostí ohľadom jedného moderného fenoménu.

Vedci dokázali spojiť modré svetlo s bolesťami hlavy a poruchami spánku. Vyskytli sa tiež indície, že LED displeje by mohli zapríčiňovať aj podráždenosť. Ďalej nasledujú poruchy sústredenia ale aj nervozita.

Žiarenie známe ako "blue light" pochádza v drvivej väčšine najmä z displejov telefónov, no tie sa taktiež nachádzajú aj v televízoroch a monitoroch počítačov.

Do styku s týmito zariadeniami sa dostávame prakticky denne. Čo teda stým?

Flux app

f.lux je program (aplikácia), ktorá sa snaží bez potreby použitia prídavného zariadenia ochrániť vaše oči upravením nastavení kontrastu a jasu. Software vám prakticky "zožltí" obrazovky a je jedno či ide o stolný počítač alebo ten vo vašom vrecku.

 

Okuliare na PC


foto: okuliare-na-pc.sk

Ďalšou z možností je použitie okuliarov, ktoré v eshopoch (obchodoch) nesú názov pod označením okuliare na počítač. Dajte však pozor aby mali v popise funkčnosti uvedenú informáciu, že sa jedná o certifikovaný výrobok samozrejme s filtráciou modrého svetla.

 Za deed.sk sme obe varianty podrobne výskúšali a "okuliare na pc" sú pre nás jasný víťaz. Použitie by sme odporučili ľudom, ktorí sa s podobnými zdravotnými príznakmi už stretli a chcú stým niečo robiť.