Móda / 23. júl 2019

Muži nosili sukne a spodné prádlo bolo súčasťou života ľudí už dávno predtým, ako sme si doposiaľ mysleli - aj takáto je história dámskej módy

Móda je bezpochyby neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás. Dokonca aj životov tých žien, ktoré tvrdia, že ich móda nezaujíma. Oblečenie a jeho kombinácia predsa charakterizuje našu osobnosť, vyjadruje pocity či aktuálnu náladu.

Dámska móda je v súčasnosti naozaj obrovský biznis. My ženy chceme stále vyzerať trendy, štýlovo, v skratke moderne za každých okolností! Niet sa čomu čudovať, keď na nás z každej strany vykúkajú reklamy o najnovších kúskoch - z billboardov, časopisov, internetov. Uniformy zamestnancov Mekáča, kostýmy politikov, športové a praktické oblečenie športovcov - všetko je móda!

Vedeli ste, že...

  • Spočiatku boli nové kúsky prezentované návrhármi na bábikách a modelky, ako ich poznáme, v dnešnom svete sa objavili až po roku 1850. 

  • Bavlnu ako materiál používajú ľudia na výrobu oblečenia už viac ako 7000 rokov, a z jedného balu bavlny sa dokáže vyrobiť až 215 párov džínsov.

  • Druhým najstarším odevom je prekvapivo sukňa, ktorú v sedemnástom storočí nosili okrem žien aj muži.

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Móda v dvadsiatom storočí

Na začiatku dvadsiateho storočia, s oficiálnym príchodom podprseniek, nimi ženy začali pomaly nahrádzať korzety. Na trh prišli decentné šaty, ktoré toho viac ukrývali, ako odokrývali. Postupom času sa šaty i sukne skracovali a duch zábavy dvadsiatych a tridsiatych rokov sa podpísal aj na vzoroch a pestrých farbách. Štyridsiate roky však opäť hlásali návrat k naturálnym, najmä k hnedej a béžovej. Šesťdesiate roky naozaj priali novým trendom. Pás sa zdôrazňoval čoraz viac a v dámskych šatníkoch sa začali objavovať aj elegantné prvky či šokujúco krátke minisukne. Rozmanitosť a vzájomný prienik kultúr zas zabezpečil šírenie bohémskeho štýlu či iných prvkov rôznych subkultúr. Časom prišla do módy extravagancia - veľa lesku a hlavne experimentovania zažívali ženy najmä v sedemdesiatych rokoch. Po roku 2000 sa móda vyznačovala odhalenými bruchami, extrémnymi výstrihmy a možno povedať, že v súčasnosti si nežnejšie pokolenie obľúbilo najmä minimalistickejšie kúsky.

Zdroj: Patrícia Lukáčová

Spodné prádlo ako súčasť módy už pred viac ako 500 rokmi?

Za vynálezkyňu modernej podprsenky pokladá celý svet práve Mary Phelps Jacob, ktorá je držiteľkou patentu od roku 1914. Na jej výrobu použila vreckovky a do tej doby boli jedinou voľbou práve korzety. Aspoň to si všetci doposiaľ mysleli, no nie je tomu úplne tak. Na hrade Langberg vo východnom Tirolsku učinili archeológovia prevratný objav - v jeho klenbe objavili podprsenky, ktorých vek sa odhaduje na viac ako 500 rokov.

 

Zarážajúci je na tom všetkom nielen fakt, že je spodná bielizeň staršia, ako sa pôvodne myslelo, ale aj to, že objavená bielizeň bola naozaj nápaditá a sexy. Na prevratnom objave sa síce podpísal zub času, avšak tvar a zdobenie čipkou nápadne pripomínalo podprsenky, aké poznáme v súčasnosti. Spolu s ňou však boli v trezore objavené aj nohavičky, takže pravdepodobne išlo už v tej dobe o akýsi set. Spolu 4 ľanové podprsenky tak prepisujú históriu módy a dokazujú, že dámske spodné prádlo sa používalo o pár stoviek rokov dlhšie, ako sme si to pôvodne mysleli. 

(Deed/PR)