Zaujímavosti / 28. máj 2014

Nádherná knižnica z 19.storočia skrýva viac ako 350 000 kníh

Pokochajte sa elegantnosťou a vznešenosťou Real Gabinete Português de Leitura, goticko-renesančnej knižnice z 19. storočia, ktorá v sebe skrýva neuveriteľné poklady.

Royal Cabinet v brazílskom Rio de Janeiro bola postavená v rokoch 1880 - 1887 pod vedením architekta Rafael da Silva e Castro. Nádherná knižnica uchováva najväčšie a najcennejšie zbierky portugalských diel, nachádzajúcich sa mimo domovského štátu. Viac ako 350 000 zväzkov zapĺňa nespočetné regály od podlahy až po strop. 

Okrem rozsiahlej zbierky vzácnych diel je the Real Gabinete Português de Leitura známa svojim nádherným architektonickým Neo-Manueline dizajnom, ktorý evokuje goticko-renesančný štýl. Ten bol totiž práve v rozkvete v dobe portugalských objavov. Biela fasáda, ktorá bola vytesaná z vápenca v Lisabone a následnej prevezená do Rio de Janeiro, je vysoká, impozantná a pripomína gotické katedrály a kláštory. Police s knihami vypĺňajú každý centimeter stien od podlahy až po strop, čím vytvárajú skutočne impozantný pohľad. Krásne zlaté a drevené akcenty dodávajú priestoru teplú a luxusnú atmosféru. Zo železa tepaný luster, zavesený vysoko nad stolmi spolu s dych berúcim strešným oknom obohacuje tento priestor rovnako, ako mnoho ďalších sôch či medailónikov vyrezávaných do stien.

Od početných políc, zdobených dverí, špirálovitých stĺpov až po ozdobné oblúky, každý centimeter knižnice je hotovým potešením pre vaše oči. S jeho ohromujúcimi priestormi je ideálnym miestom pre tých, ktorí si chcú nájsť pokojné miesto na štúdium, rozšíriť svoje vedomosti alebo sa na okamih jednoducho transponovať späť do 19. storočia vďaka krásnej a veľkolepej architektúre.

Monika Budayová/mymodernmet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader