Zaujímavosti / Cestovanie / 26. jún 2014

Najkrajšie pláže zasypané mušľami

Začalo sa leto a dovolenková sezóna. Toto sú štyri pláže zasypané krásnymi mušľami, ktoré môžete navštíviť.

Najvďačnejší a najlacnejší suvenír, aký si môžeme z dovolenky pri mori priniesť, je asi mušľa. Na týchto plážach by ste ich nemuseli úporne hľadať, máte ich tam totiž rovno pod nohami. A nie jednu alebo dve, ale rovno milióny.

Na Shell Beach v Západnej Austrálii je celá pláž vytvorená mušľami. Milióny mušlí sa nachádzajú na povrchu, no aj pod ním. Vrstvy mušlí sa hromadia až od hĺbky desať metrov! More v tejto oblasti je príliš slané, čo spôsobilo, že lastúry nemali príliš veľa prirodzených nepriateľov, lebo tí sa nedokázali prispôsobiť podmienkam. Tak zomreli prirodzenou smrťou a more ich začalo vyplavovať na pláž. 

Mušle sú pre ich vysoký obsah vápnika ťažené a používajú sa v hydinárňach aj v záhradkárstve. Okrem toho, mušle, ktoré sa spojili dokopy a stvrdli, vytvorili bloky vhodné pre stavebný priemysel.

Sanibel Island je vo svojom okolí jediný ostrov orientovaný z východu na západ. Ostatné sú orientované zo severu na juh. To je dôvod, prečo prúd prinesie všetky mušle z Karibského mora práve na pobrežie Sanibel Islandu.

Múzeum na Jeffreys Bay obsahuje 600 druhov mušlí z celého sveta. Práve to láka všetkých turistov a zberateľov mušlí navštíviť túto lokalitu.

Shell Beach (Západná Austrália)

Sanibel Island (Florida)

Shell Beach (Saint Barthélemy)

Jeffreys Bay (Juhoafrická republika)

Dušana Lukáčová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader