Kuriozity / Zdravie / 26. máj 2022

Nebojte sa ich: Jedno vajce denne dáva zbohom mŕtvici

Vajíčka sú na mnohých miestach zatracované kvôli údajne negatívnym účinkom na hladinu cholesterolu. Jedna štúdia ale zistila, že určitá denná dávka tejto suroviny môže dokonca chrániť pred mozgovou príhodou.

Pokiaľ nie je za dverami Veľká noc, vajíčka majú v strednej Európe skôr skromnú povesť. Niektorí sa dokonca bez týchto živočíšnych produktov zaobídu úplne, pričom najpopulárnejším argumentom je cholesterol. A pritom s ich pomocou v multifunkčnej Miele rúre vytvárate tie najlahodnejšie koláče.

Viaceré štúdie už dlho uznávajú, že medzi obsahom cholesterolu v strave a hladinou cholesterolu v krvi neexistuje veľká súvislosť. Nie je preto možné vyvolať predávkovanie cholesterolom prostredníctvom vajec. Čerstvé vajíčka môžu byť naopak pre vaše zdravie prospešné. A my vás o tom presvedčíme.

Obsahujú veľa vitamínov a bielkovín

Mnohé potraviny bohaté na cholesterol sú škodlivé, pretože obsahujú aj nasýtené mastné kyseliny, ktorým by sme sa mali čo najviac vyhýbať. To však nie je prípad vajec, tie skôr obsahujú kvalitné bielkoviny a veľa vitamínov. Obava, že by tento „kurací výrobok“ mohol zvýšiť riziko srdcových ochorení, je teda neopodstatnená. Nehovoriac o tom, že si z neho môžete vytvoriť rovnako lahodné a chutné knedle.

Riziko klesá

A niečo podobné potvrdila aj jedna štúdia v USA. Počas jej priebehu sa analyzovali údaje od 500 000 ľudí za posledných 30 rokov. Výsledok: každý, kto zjedol vajce denne, už nebol vystavený riziku, že bude neskôr postihnutý ischemickou chorobou srdca. V skutočnosti denná porcia dokonca údajne znižuje riziko mŕtvice o dobrých 12 percent.

Prax, ktorá to potvrdila

Tieto nové zistenia celkom dobre zapadajú do kuriózneho príbehu, ktorý sa nedávno dostal na verejnosť. Emma Morano z Talianska sa dožila 117 rokov a svojho času bola najstaršou osobou na svete. V rozhovore uviedla, že denne zje len 2 vajíčka a nejaké pečivo. Odhaduje sa, že Morano, ktorá sa spoliehala na živočíšne produkty viac ako 90 rokov, zjedla za svoj život najmenej 100 000 vajec.

Obohaťte preto svoj jedálniček o tieto živočíšne produkty aj vy a možno to rovnako dobre prospeje aj vášmu zdraviu.

(D/PR), zdroj obrázka: Sea Wave/Shutterstock.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader