Zdravie / 12. apríl 2014

Nepodceňujte silu spánku. 10 skvelých dôvodov pre dostatočný odpočinok bez ohľadu na to, ako veľmi ste zaneprázdnení

V dnešnom svete je náš život neuveriteľne rušný, rýchly a plný akcie. Vzhľadom k obrovskému množstvu povinností, ktoré si plánujeme na každú jednu minútu svojho dňa, nám niekedy jednoducho neostane dostatočný čas na spánok. Veľakrát zabúdame, ako veľmi je pre nás dôležitý a že len vďaka dostatočnému odpočinku môžeme byť zdraví a krásni. Zdravý spánok by sme si mali dopriať bez ohľadu na to, ako veľmi sme zaneprázdnení, pretože práve v noci dochádza k regenerácii organizmu a nečerpaniu nových síl. Dúfame, že tieto dôvody vám pomôžu pochopiť, prečo tak rutinná záležitosť akou je spánok je pre nás mimoriadne dôležitá a nemali by sme ju podceňovať.

Budete mať dobrú náladu - dostatočne dlhý a pravidelný spánok je základom vašej dobrej nálady. Ak sa cez noc nevyspíte, alebo spíte len veľmi málo, počas dňa sa určite nebudete cítiť šťastne a spokojne. Po prebdenej noci sme vždy nervózni, podráždení, naštvaní na celý svet, všetko nám vadí a reagujeme prehnane. Preto by sa dostatočný oddych mal stať pravidlom, vďaka ktorému budete pozitívne naladení počas celého dňa.

Budete vyzerať krásne - jeden z najhlavnejších dôvodov, hlavne pre ženy je, že ľudia po dostatočnom oddychu vyzerajú sviežo a krásne. Ak ste unavení, s kruhmi pod očami určite nebudete vyzerať tak očarujúco ako obvykle. Ďalším plusom je, že po dobrom odpočinku sa ľudia viac usmievajú a ako iste dobre viete, úsmev dáva tvári väčšie čaro ako akýkoľvek make-up. Ak trpíte nedostatkom spánku, celé vaše okolie si hneď všimne, že ste vyčerpaní, dokonca môžete vyzerať staršie a menej atraktívne.

Budete fyzicky zdravší - početné výskumy ukázali, že nedostatok spánku môže viesť k negatívnym dôsledkom poškodzujúcim vaše fyzické zdravie. Väčšina ľudí, ktorí si počas noci neoddýchnu tak, ako by potrebovali, je vystavená rôznym chorobám ako cukrovka, srdcový infarkt, kardiovaskulárne ochorenia, vysoký krvný tlak a obezita. Unavení ľudia majú následne problém ostať v práci čulí a aktívni, preto si dopomáhajú rôznymi stimulátormi mozgu akými sú kofeín, nikotín, alkohol alebo dokonca lieky. Buďte si istí, že všetky tieto „zlepšováky“ sa negatívne prejavia na vašom zdraví. Skúste sa na to pozrieť z matematického hľadiska. Unavení toho aj tak veľa nespravíte, skúste sa teda poriadne vyspať a bez akýchkoľvek stimulátorov toho spravíte niekoľko násobne viac aj za kratší čas.

Nebudete trpieť nadváhou - k zdravému životnému štýlu okrem správneho jedálnička a dostatočného pohybu patrí aj pravidelný spánok, ktorý je obrovským zdrojom energie. Keď si oddýchnete tak, ako to vaše telo potrebuje, dokážete napríklad spraviť viac fyzických cvičení a tiež si dokážete zvoliť zdravšie potraviny pre váš správny stravovací plán. Ďalším dôvodom je, že vyčerpaní a unavení ľudia majú tendenciu prejedať sa a siahať po nezdravých potravinách v snahe doplniť chýbajúcu energiu, ktorú nezískali počas spánku. Získavajte teda v noci energiu radšej zo spánku ako z chladničky.

Zlepšíte si svoje psychické zdravie - unavení a vyčerpaní ľudia majú tendenciu rozčuľovať sa nad banálnosťami bez skutočného dôvodu. Často sú náladoví, nervózni a celkovo nešťastní so životom. Naše spánkové návyky totiž ovplyvňujú aj naše psychické zdravie a môžu viesť až ku rôznym duševným chorobám.

Vyhnete sa zraneniam - desiatky nehôd ročne sa stane každý deň z dôvodu, že za volant si sadajú vyčerpaní a ospalí ľudia. Takto kvôli pár hodinám, ktoré ste neboli ochotní obetovať pre svoj spánok môžete prísť aj o život. Tak isto sa môžete zraniť napríklad v kuchyni pri príprave večere a nepozornom narábaní s ostrým nožom.

Zlepšíte si vzťahy s okolím - zdravý spánok významne prispieva aj ku naším dobrým vzťahom. Počas noci načerpáme nové sily a energiu, čo má vplyv na našu náladu a tým pádom môže kontrolovať aj vzťahy. Zlá nálada, sprevádzaná podráždenosťou, hrubosťou či netrpezlivosťou, môže viesť k tomu, že ľudia sa budú stavať stranou a radšej s nami nebudú komunikovať.

Posilníte si svoj imunitný systém - na to, aby sa človek cítil dobre a mal úsmev na tvári, potrebuje denne asi sedem hodín spánku. Tí, ktorí toto pravidlo nedodržiavajú sú náchylnejší na choroby, pretože ich imunitný systém nie je dostatočne silný, aby dokázal bojovať proti baktériám. Nedostatok spánku má vždy za následok fyzické problémy a stres.

Budete myslieť jasnejšie - podľa výskumov môžeme vidieť, že spánok je pre nás životne dôležitý, pretože je jednou z vecí, ktoré všeobecne ovplyvňujú pozornosť, poznanie a následné rozhodovanie. Keď máte po celom dni pracovať ešte aj v noci, ráno sa budete cítiť tak vyčerpaní, že ďalšie povinnosti zvládnete len s obrovskými ťažkosťami. Preto je lepšie ísť do postele skôr, nechať odpočinúť telo aj myseľ, ktoré vám potom pomôžu jasnejšie myslieť v každej situácii a zamerať sa na veci, na ktorých naozaj záleží. Mnoho krát študenti prepadnú na skúške kvôli únave a vyčerpanosti, nie kvôli nedostatku vedomostí.

Viac si zapamätáte - je všeobecne známe, že pamäť starých ľudí už neslúži tak dobre, ako kedysi. Čo ak sme však mladí a aj tak máme s ňou problémy? Netreba hneď brať špeciálne lieky a doplnky, stačí si pravidelne dopriať dostatočný odpočinok a výsledok nenechá na seba dlho čakať. Dobrý spánok je lepší ako akýkoľvek liek.

Teraz už hádam nemáte žiadne pochybnosti o dôležitosti spánku vo vašom živote. Snažte sa nájsť si preň vo svojom nabitom programe 7 hodín denne a uvidíte, že budete šťastnejší, vitálnejší a v konečnom dôsledku toho spravíte viac, ako keby ste ponocovali a následne sa unavení snažili dobehnúť svoje povinnosti. Vaše zdravie a nálada sa vám určite odvďačia.

Monika Budayová/en.amerikanki.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader