Zaujímavosti / Umenie / 24. apríl 2014

Neuveriteľné fotky vznikli len 50 dolárovým fotoaparátom

Čím drahší, tým lepší? Hlúposť. Mnohí z nás si myslia, že za vysokou cenou sa skrýva aj vysoká kvalita. To však častokrát nemusí byť pravda. Niekedy stačí len skvelý nápad a šikovnosť a aj obyčajným lacným fotoaparátom dokážete zázraky.

Oleg Oprisco je úžasne talentovaný fotograf z Lviv (Ukrajina), ktorý vytvára neuveriteľné surrealistické obrazy elegantných žien v zasnenom, rozprávkovom duchu. Všetky fotografie pochádzajú z reálneho života, ktorý je preňho spolu so všetkými krásami naokolo skvelým zdrojom inšpirácie. To, čím sa tak výrazne odlišuje od ostatných umelcov, ktorí vytvárajú podobné diela, je skutočnosť, že ku svojej práci nepotrebuje niekoľko tisícový fotoaparát. Stačí mu old-schoolový Kiev za 50 dolárov.

To, že fotografuje na klasický film znamená, že všetko, čo na jeho fotografiách vidíme, tak bolo skutočne vytvorené a nie je za tým žiadna digitálna úprava. „Zistil som, že ideálne je, robiť si všetko sám. Prídem s konceptom, vytvorím odev, vyberiem miesto a dohliadam na vlasy a make-up." Pred fotografovaním si najskôr dôsledne naplánuje celú farebnú schému, od ktorej sa následne odvíjú rekvizity, oblečenie, umiestnenie a ostatné drobnosti. Na záver sa opäť uistí, že všetko spolu ladí v rámci danej farebnej škály.

Oleg začal s fotografovaním ako 16 ročný a jeho prvými objektmi bola jeho rodina a známi. O dva roky neskôr sa presťahoval do Kyjeva, kde sa zamestnal ako asistent známeho reklamného fotografa. Po štyroch rokoch práce, ktorá mu však neprinášala radosť sa rozhodol začať sám, úplne od nuly. Lákala ho skôr kreatívna ako komerčná fotka, preto v 23 rokoch začal fotiť vlastné fotografie na svoj Kiev. “Často organizujem workshopy a je veľmi vtipné sedieť pred mnohými fotografmi s 2000 – 3000 dolárovými fotoaparátmi a objektívmi, a na mojom svoje je starý Kiev 6C, ktorý stojí asi $50.”

Oprisco odporúča mladým, začínajúcim fotografom jediné: „Foťte, foťte a ešte foťte. Čo viac povedať? Odhoďte prácu bokom a foťte...ak si myslíte, že je to to, čo chcete. Sloboda, šťastie, peniaze...všetko príde za vami, jednoducho choďte a foťte.“

Monika Budayová/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader