Zaujímavosti / Kuriozity / Cestovanie / 20. jún 2014

Nie všetky sú rovnaké. 10 najunikátnejších McDonald´s na svete.

McDonald´s je známy svojou žlto-červenou kombináciou ponúkajúcou klasické hamburgery, hranolčeky, shake či obľúbené nuggetky, ktoré si môžete vychutnať v ktorejkoľvek prevádzke na celom svete. No niektoré z nich sa predsa len vymykajú zaužívanej norme.

McDonald´s je snáď najznámejším frachiserom ponúkajúcim obľúbené hamburgery vo svojich pobočkách rýchleho občerstvenia takmer po celom svete. Mnohé krajiny prijali aspekty západnej kultúry, no niektoré si vytvorili svoj vlastný McDonald, pretože miestni obyvatelia sa stavali veľmi kriticky proti výstavbe amerického fastfoodu vo svojom meste. Niektorí sa báli narušenia miestnej historickej atmosféry či architektonickej skladby mesta, iní mali strach o budúcnosť svojej miestnej kuchyne. V mnohých prípadoch sa teda McDonald prispôsobil architektúre v danej oblasti alebo pridal do svojho menu niektoré z miestnych špecialít. Tieto úpravy viedli k vytvoreniu unikátnych miest, ktoré sa dokonca stali aj turistickými destináciami. 

McDonald´s koloniálna rezidencia - Hyde Park, New York - Dokonca aj v USA sa miestni obyvatelia snažia zachovávať historickú architektúru. Počiatky tohto McDonald´s siahajú až do roku 1795, dlho pred tým, než sa jeho zakladateľ vôbec narodil. Dom bol pôvodne postavený ako farma Josepha Dentona a od tej doby bol známy ako The Denton House. Neskôr v roku 1860 bol premenený na panské sídlo a po väčšiu časť 1900s rokov  bol využívaný komerčne ako pohrebný ústav a neskôr ako reštaurácia. Koncom 20. storočia však začala budova kvôli zanedbávaniu chátrať, čo McDonaldovi nevadilo, pretože aj tak ju mal v úmysle zbúrať a postaviť na jej mieste jednu zo svojich pobočiek. Našťastie, miestni obyvatelia sa proti tomu postavili, historická pamiatka ostala zachovaná a pán McDonald musel použiť existujúcu budovu na vytvorenie svojej prevádzky. Výsledkom je pravdepodobne najkrajší McDonald v celej Amerike.
McDonald’s v lietadle – Taupo, Nový Zéland - Ak by ste počas obdivovania krásnych novozélandských scenérií v oblasti Late Taupo vyhladli, McDonald vám priletí na pomoc. Vďaka jeho výzoru ho určite neprehliadnete. No nie kvôli známej červeno-žltej kombinácii, ale kvôli jeho prevádzke vo vnútri lietadla, ktoré jediný krát prepravilo cestujúcich Austrailian National Airways a potom už len zapadalo prachom až do doby, než sa stal stálicou Taupo. Bohužiaľ, ak ste sa tešili na známy Serious Lamb Burger, ktorý je typický pre Nový Zéland a Austráliu, máte smolu. V polovici minulého roka bol stiahnutý z ponuky v dôsledku pomalého predaja. 
Najváčší McDonald’s na svete – Londýn, Anglicko - Ak plánujete cestu do Londýna a dúfali ste, že navštívite najväčší McDonald na svete, máte smolu. Tento bol totiž postavený špeciálne pre Olympijské hry 2012 a otvorený bol len po dobu šiestich týždňov. Zaujímavosťou je, že 75% budovy bolo "zrecyklovaných" alebo znova použitých v iných lokalitách. Dokonca aj kuchynský olej bol premenený na bio-palivo pre nákladné automobily McDonald´s vo Veľkej Británii.
The McDonald’s na „Španielskom Broadway“ (Gran Via) – Madrid, Španielsko - Tento McDonald nie je úplne typický. Recenzenti tvrdia, že hamburgery chutia ako z kus poriadneho mäsa a namiesto hranolčekov dostanete skutočné zemiaky. McCafé ponúka cappuccino posypané čokoládou v skutočných kávových šálkach rovnako ako všetky typy scones a macarons, aké by ste očakávali od tej najlepšej pekárne. K svojmu nezvyčajnému menu ponúkajú dokonca aj pivo. Vnútorná architektúra je oproti bežným prevádzkam nóbl a nanajvýš elegantná, vďaka jeho mramorovým stenám a luxusným lustrom. Vonkajšia architektúra dokonale zapadá do okolia plného historických budov.
McDonald’s Drive Thru – Ulsan, Južná Kórea - Tento McDonald drive je naozaj zaujímavým a výnimočným miestom. Pre začiatok, nepoužívajú typické farby červenú a žltú, namiesto toho zvolili svetlo ružovú a neónovú. Netypický dizajn a krídlová strecha neslúžia primárne na ochranu zákazníkov pred prípadným nepriaznivým počasím počas ich obedu. Je tam na to, aby ich chránila počas tankovania. McDonald totiž okrem rýchleho občerstvenia predáva aj benzín. Na rozdiel od ostatných prevádzok, táto prevádzka značne vyčnieva z okolitej architektúry.
McDonald’s – Tbilisi, Gruzínsko - Fastfoodový reťazec zo západu videl v Gruzínsku príležitosť na rozšírenie svojho podnikania ešte ďalej na svetový trh. Tri prevádzky sú priamo v Tbilisi a len jedna z nich stojí mimo. Keď McDonald´s prvý krát vstúpil do krajiny, mnohí obyvatelia cítili, že fast food by mohol ohroziť ich miestne kuchyne a svojim zjavom zničiť zjav mesta. Našťastie, McDonald sa rozhodol prispôsobiť miestnej architektúre. Stal sa miestom, kde sa zhromažďuje prevažne mládež kvôli dostupným cenám, rýchlemu jedlu a bezplatnému prístupu na internet. 
McDonald’s v Downtown Hangzhou – Hangzhou, Čína - Okrem toho, že tento čínsky McDonald prináša svoje typické fastfoodové jedlo do krajiny, svojim unikátnym zjavom sa začlenil do miestnej architektúry. Tak isto sa prispôsobil aj zákazníkom, ktorí uprednostňujú miestnu kuchyňu, preto do svojho menu začlenil napríklad aj ryžu. Pochváliť sa môžu aj koláčikmi s oveľa širšou ponukou príchutí, ako napríklad ananás, banán či taro (koreňová zelenina z juhovýchodnej Ázie). A aby toho nebolo málo, táto prevádzka má to, o čom sníva každý milovník McDonald´s - dovoz jedla.
McDonald’s Imperial – Porto, Portugalsko - Tento McDonald využil starú historickú budovu z 1930 známu ako Imperial Cafe. To potešilo rad miestnych obyvateľov Porto kvôli tomu, že budova bola v zúfalej potrebe rekonštrukcie ešte pred tým, ako ju McDonald kúpil. Vonku pri vchode sa nachádza orlia socha a vnútro je plné zrkadiel, krásnych lustrov, dekoratívnych okien a ozdobnej architektúry na vysokých stropoch. V menu je viacero jedinečných položiek, no väčšina je taká, ako by ste od každého McDonaldu očakávali. 
Exotický McDonald’s v Yangshuo, Čína - V Yangshuo sa nachádza najviac Anglických škôl z celej Číny a tiež je hotovým rajom zahraničných turistov, ktorí spoznávajú krásy malebnej Číny. Práve z týchto dôvodov nie je žiadnym prekvapením, že americké fastfoody ako KFC a McDonald vybudovali svoje podniky práve v tomto meste. Prevádzka umiestnená nad vodou dokonale ladí s miestnou architektúrou, vďaka čomu si užijete neobyčajne obyčajnú večeru v tejto krásnej pagode. Jediná vec, ktorá vyčnieva, sú zlaté oblúky loga.  
McDonald’s by the Spanish Steps – Rím, Taliansko - Najmódnejší McDonald v meste, ale údajne aj na celom svete, sa nachádza v meste plnom historických pamiatok a jedinečných miest. Vzhľad budovy nejako špeciálne nevyniká, ale zato interiér stojí za to. Väčšina interiéru je postavená z mramoru a nájdete tu tiež krásne fontány, sochy či mozaikové steny. Do mramorového interiéru vás dovedú krásne dláždené sochy. V dopoludňajších hodinách si môžete vybrať z bohatého výberu pečiva, no okrej toho majú aj vynikajúci šalátový bar či rôzne špeciality ako jamajské kurča s karibskou ryžou. 

Monika Budayová/therichest.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader