Zaujímavosti / Kuriozity / 02. august 2014

Niektoré objekty dennej spotreby sú staršie, ako ste si mohli myslieť

Mysleli ste si, že splachovacie záchody, slnečné okuliare či kondómy sú výdobytkami posledných desaťročí? Tak to ste na poriadne veľkom omyle.

V dnešnej dobe si užívame mnoho bezprecedentných technológii, ale stále je tu omnoho viac vecí, ktoré sa používajú už po celé stáročia a naďalej sa aj používať budú. Starí ľudia nemusia byť schopní chatovať alebo nahrať selfie, no užívajú si predmety každodennej potreby, ako sú splachovacie záchody, žuvačky či pekné kabelky, rovnako ako my. Tu sú príklady najstarších každodenných predmetov, ktoré používali už naši predkovia. Majte však na pamäti, že sa jedná len o najstaršie príklady týchto objektov, ktoré žijú dodnes - mnohé z nich mohli existovať alebo byť známe oveľa skôr. 

Najstaršie ponožky (2 500 rokov) - Tieto egyptské vlnené ponožky boli navrhnuté tak, aby sa mohli pohodlne nosiť do sandálov. Pletené boli niekedy medzi 300 a 499 nl., no našli sa až v 19. storočí.
Najstarší písomný recept (5 000 rokov) - „Recept na sumerské pivo sa datuje do roku 3 000 pnl. Výsledné pivo je veľmi silné a bude obsahovať kusy chleba plávajúce v ňom.“
Najstaršie slnečné okuliare (800 rokov) - Najstaršie slnečné okuliare na svete boli objavené na ostrove Baffin v Kanade. Boli to snežné okuliare, ktoré mali znížiť slnečné odlesky od snehu.
Najstaršia socha ľudskej podoby (35 000 - 40 000 rokov) - Venuša z Hohle je najstaršou sochou znázorňujúcou ľudskú postavu. Táto figúrka z mamutej kosti bola nájdená v Nemecku.
Najstaršia topánka ( 5 500 rokov) - Mokasína z hovädzej kože bola nájdená v jaskyni v Arménsku, konzervovaná v tráve a suchom ovčom hnoji. Ľavá topánka nájdená nebola.
Najstarší hudobný nástroj (40 000 rokov) - Táto 40 000 rokov stará flauta zo supej kosti bola nájdená v južnom Nemecku. Niektorí vedci sa domnievajú, že hudba mohla dať našim predkom strategickú výhodu nad neandertálcami.
Najstaršie nohavice (3 300 rokov) - Najstaršie nohavice na svete sú staré 3 300 rokov a boli nájdené v západnej Číne.        
Najstaršie "splachovacie" toalety (2 000 rokov) - Efeze, starobylé mesto v Turecku, malo „splachovacie“ toalety už pred 2 000 rokmi. Tečúca voda pod sedadlami odplavovala odpad preč do neďalekej rieky.
Najstaršia podprsenka (500 rokov) - Táto podprsenka bola nájdená v rokoch 1390 a 1485 v Rakúsku. Skoršie historické opisy hovoria o existencií "prsných tašiek", no nikdy neboli videné.
Najstaršia protéza (3 000 rokov) - Táto 3 000 ročná protéza bola používaná na pomoc pri chodení niekoho v Egypte. Testy vykonávané s replikou ukázali, že pracovala naozaj úspešne, čiže bola praktickou, a nie len kozmetickou protézou.
Najstaršia peňaženka (4 500 rokov) - tieto psie zuby sú všetkým, čo zostalo z rozpadnutej kabelky zhruba spred  4 500 rokov nájdenej v Nemecku. Pravdepodobne boli súčasťou vonkajšej klapky.
Najstarší kondóm (370 rokov) - Tento kondóm z ovčej kože bol používaný v roku 1640 v Švédsku. Opakovane použiteľný kondóm prišiel s návodom v latinčine v ktorom stálo, že sa má čistiť teplým mliekom, aby užívateľom zabránil v love pohlavne prenosných chorôb.
Najstaršia žuvačka (5 000 rokov) - Táto žuvačka z Fínska bola žutá pred najmenej 5 000 rokmi. Skladá sa z brezovej kôry a s najväčšou pravdepodobnosťou bola použitá na liečbu infekcií v ústach alebo bola používaná ako lepidlo.     
Najstaršia zaznamenaná melódia (3 400 rokov) - Najstaršia zaznamenaná melódia bola nájdená v Ugarite, ktorý je teraz súčasťou južnej Sýrie. Hudba bola napísaná pre lýru.
Najstaršia minca (2 700 rokov) - Najstaršia minca bola nájdená v starobylom meste Efez v Turecku. Jej jedna (a jediná) zdobená strana obsahuje hlavu leva.
Najstarší glóbus (510 rokov) - Táto stará zemeguľa bola starostlivo vyrytá do povrchu pštrosieho vajca v Taliansku. Pred tým, než bol overený jeho vek a pôvod, bol predaný jeho súčasným majiteľom na veľtrhu v Londýne v roku 2012.

Monika Budayová/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader