Zaujímavosti / Tech / 14. júl 2014

Obrí prsteň číta knižky zrakovo postihnutým

Kto povedal, že čítať sa dá len pomocou očí? Keď si neplnia svoju funkciu tak, ako by mali, nahradiť ich môže napríklad obyčajný ukazovák na ruke. Pomocou obrieho prsteňa majú zrakovo postihnutí novú šancu na plnohodnotnejší život.

Výskumníci z MIT Media Lab vyvinuli prístroj v tvare obrieho prsteňa, ktorý dokáže čítať zrakovo postihnutým ľuďom. Tomuto prototypu hovoria FingerReader.

Nasunutím prístroja na prst pracuje užívateľ s ukazovákom, ktorým pohybuje po línii tlačeného textu v časopise, na vizitke či menu v reštaurácii. Malá kamera sníma jednotlivé slová a prístroj nahlas číta v reálnom čase. Audio podnety a malé vibrácie upozornia čitateľa, keď potrebuje prejsť na ďalší riadok alebo otočiť stranu.

„FingerReader je niečo ako ´čítanie špičkou vášho prsta´, vysvetľuje Pattie Maes z MIT. „Je to oveľa pružnejšie a omnoho bezprostrednejšie riešenie než akékoľvek iné, ktoré majú teraz k dispozícii. V porovnaní s inými možnosťami čítania textu, FingerReader pracuje s jednoduchým, známym gestom prsta a ponúka v reálnom čase spätnú väzbu o priebehu scanovania.“ Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je 285 miliónov ľudí so zrakovým postihnutím a z nich 39 miliónov je úplne slepých. Prístroj je síce ešte len prototypom, ale podľa Roya Shilkrota z MIT, tím výskumníkov verí, že budú čoskoro schopní zaradiť prístroj na trh za rozumnú cenu. Tú však ešte nevedia celkom odhadnúť. 

 

Pozrite sa sami, ako táto geniálna vec funguje:

Monika Budayová/iflscience.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader