Zaujímavosti / 20. október 2016

Obrovský úspech Slováka Martina Kundráta: Stál pri objave nového dinosaura!

Ešte len túto nedeľu sme s ním zverejnili interview a už sa znovu môže pochváliť objavom svetových rozmerov. Martin Kundrát má znovu na konte objav dinosaura!

O objave svetových rozmerov slovenského vedca informoval časopis Scientific Reports a následne niekoľko svetových médií.

Na výskume a štúdii sa podieľal tím odborníkov z Austrálie, Anglicka, Švédska a Slovenska. Pozostatky Savannasaura boli objavené ešte v roku 2005 Davidom Elliottom na jeho farme v Austrálii.

Zaujímavý je príbeh okolo objavu. Prvé kosti Savannasaura objavil David v čase, keď zaháňal ovečky. Od objavu prešlo už 11 rokov, no zverejnený bol až teraz - desaťročie totiž trvalo vyslobodenie všetkých kostí z tvrdej prachovcovej horniny.

Objav spôsobil niekoľko zistení, napríklad aj to, že aj tento tvor sa dostal do Austrálie pozdĺž pobrežia Antarktídy. Ako je možné že tieto tvory (zvané tiež titani) zvládli túto cestu napriek tomu, že nemali radi zimu? Pred 100 miliónmi rokov došlo k výraznému otepleniu, ktoré roztopilo ľadovcové bariéry a to umožnilo migráciu do Austrálie.

Výrazné slovenské pričinenie si nesmierne ceníme a Martinovi Kundrátovi k objavu gratulujeme!

Ak si chcete prečítať rozhovor s našim významným vedcom, môžete tak urobiť tu.

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader