Zaujímavosti / 02. marec 2014

Obyvatelia dedinky v Kosove sa vyhýbajú mínam pomocou Google maps

Google Maps má naozaj mnoho využití. Chystáte sa niekam, kde ste nikdy pred tým neboli a nemáte v pláne zabíjať čas túlaním sa a neúspešným hľadaním? Keď správne zadáte názov a číslo ulice, Google vás nasmeruje priamo pred dvere budovy, kam sa potrebujete dostať. Dokonca vám môže zachrániť aj život, a to tak, že identifikuje nebezpečenstvo v mieste, kam sa chystáte.

Krivenik je dedina s asi 300 obyvateľmi v juhovýchodnom Kosove, ktorá bola počas vojny tvrdo zasiahnutá. Život v nej bol ťažký aj pred tým, nie ešte po skončení vojny, kedy bola kompletne obsadená a celé jej okolie zamínované. Mnohí obyvatelia pred týmito hrôzami utiekli do Macedónska, no po návrate do rodnej zeme ich čakalo nepríjemné prekvapenie - obec bola zničená a okolie plné mín, ktoré vás v prípade výbuchu zabijú alebo minimálne zmrzačia na celý život.

Túto nezávideniahodnú situáciu si všimla humanitárna organizácia The HALO Trust, ktorá sa venuje zneškodňovaniu nášľapných mín. Čistiace programy, ktoré vykonáva, sú prevažne manuálne. Ide o ručné odmíňovanie na miestach, kde nemôžu byť použité stroje. Pracovníci sú vybavení elektronickými detektormi, ktoré reagujú na každý jeden kúsok kovu a denne každý odmíňovač skontroluje 10-50 metrov štvorcových.

HALO následne začalo spoluprácu s Google Maps, aby zabránila ďalším nešťastiam na postihnutých miestach. Ukazujú, kde sa míny nachádzajú a súčasne sa snažia zneškodňovať ich. Od roku 2008 HALO zneškodnilo asi 10 mínových polí a čistenie stále pokračuje, aby ľudia z Kriveniku konečne mohli žiť v svojej rodnej dedine bez strachu o vlastný život.

Spoločnosť okrem Kosova pracuje aj v Angole, Laose, Gruzínsku, Kolumbií a v mnohých ďalších krajinách. Práve Angolu navštívil aj princ Harry, patrón 25. výročia The HALO Trust, ktorý sa dokonca osobne zúčastnil na odmíňovaní regiónu. Úspešne teda ide v stopách svojej matky princeznej Diany, ktorá sa veľmi výrazne angažovala práve v odmíňovaní Angoly.

Mapku s legendou si môžete pozrieť na oficiálnej stránke HALO trust - http://www.halotrust.org/clearingkosovo/#/our-work

Monika Budayová

.

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader