Umenie / 04. máj 2014

Originálny a inteligentný street art, ktorý vás prinúti premýšľať

Hovorí si Fra.Biancoshock, je pouličným umelcom a jeho plátnom je mestská „džungľa“.

Základom tvorby tohto tajomného umelca sú rôzne hravé mestské „zásahy“, ktoré sú navrhnuté tak, aby narušili monotónnosť a rutinu každodenného života a poskytli okoloidúcim nevšedný zážitok. Raz sú vtipné a úsmevné, inokedy zas smutne odrážajú problémy dnešnej doby. Avšak, vždy ide o diela chytré a nápadité.

V Miláne, kde momentálne pôsobí, tak máte šancu vidieť Lochnessku vytvorenú v mláke zo starých pneumatík, obriu náplasť prelepenú cez zničený múr, či „toi-toiku“ pripomínajúcu obriu krabičku od džúsu.

Hoci sa umelcova práca javí ako pomerne veselá, mnohé z jeho výtvorov vyvolávajú vážne otázky ohľadom tém ako je chudoba, morálny úpadok, devastovanie prírody, kapitalizmus či všadeprítomný stres.

Fra.Biancoshock sa zaraďuje do avantgardného umeleckého hnutia nazývaného efemeralizmus, ktorého cieľom je vytváranie umeleckých diel, ktoré síce existujú krátko v priestore, ale neobmedzene v čase. Sám vysvetľuje: „Je to smer založený na pominuteľnosti diela, ktorého myšlienka však zostane v mysli človeka, aj keď už nie je viac vidieť.“ 

 

Ľuboš Chovan/ mymodernmet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader