Zaujímavosti / 29. máj 2014

Palestínska žena sadí kvety do starých granátov izraelskej armády

Odpor proti násiliu a túžba po mieri sa dá vyjadriť aj takýmto mierne uštipačným spôsobom. Palestínska žena sadí krásne kvety do granátov izraelskej armády.

Palestínska žena z obce Bilin, ktorá sa nachádza neďaleko Ramallahu, vysadila záhradu plnú farebných kvetov. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby ich nepestovala vo vnútri použitých granátov so slzným plynom, ktoré pozbierala po konfliktoch medzi izraelskými vojakmi a miestnymi Palestínčanmi. Jej záhradka sa nachádza v oblasti, ktorá bola kultivovaná Palestínčanmi pred dvoma rokmi po bitke, ktorá presmerovala výstavbu Izraelského vysoko kontroverzného bezpečnostného múru, ktorý sa bude po dokončení tiahnuť takmer 700 km okolo celého západného regiónu.

Vzhľadom k vysokému napätiu a častým stretom záujmov medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi, žena nemá problém s množstvom materiálu na výrobu malých kvetináčov. Niektoré z nich majú dokonca ešte stále pripojené vodiče, takže môžu byť zavesené na plot alebo pripevnené k iným predmetom. Použitie zbrane ako nádoby na pestovanie rastlín je skutočne priamym komentárom situácie, v ktorej sa región nachádza. Nečudo, že ľudia na oboch stranách sú už unavení zo zdanlivo nikdy nekončiaceho násilia a konfliktov. V skutočnosti, tvorivá ľudská duša presvitá cez tento konflikt na oboch stranách plota - existuje tiež Izraelský umelec, ktorý vytvára sochy kovových ruží zo zvyškov rakiet vypustených palestínskymi extrémistami. Môžeme len dúfať, že vedúci predstavitelia oboch národov dospejú k mierovej dohode čo najskôr. No ale do tej doby je pekné vidieť, že konfliktu sa nepodarilo úplne poraziť ľudského ducha.

Monika Budayová/boredpanda.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader