Plesne v domoch a bytoch nie sú ničím výnimočným. Určite aj vy poznáte niekoho, kto mal s nimi problém. Pleseň na stene nie je len estetická vada, ale nepriaznivo vplýva na zdravie ľudí, ktorý v byte bývajú. Najlepší spôsob, ako si udržať bezpečný a zdravý domov, je vzniku plesní predchádzať.
Ako vzniká pleseň
Pleseň je v podstate kombinácia vlhkosti, prachu a mikroorganizmov (spór), ktoré sa v ovzduší bežne nachádzajú. K jej vzniku dochádza ak sa v miestnosti vytvorí dostatočná vlhkosť. Spóry sa prichytia na stene a začnú rásť. Čím je
vlhkosť v byte vyššia tým je vyššie riziko vzniku plesne. Biela alebo čierna pleseň uvoľňuje do ovzdušia spóry, ktoré môžu spôsobovať respiračné problémy. Okrem toho pleseň poškodzuje materiál na ktorom rastie a celkovo znehodnocuje byt.
Problém s plesňami majú hlavne staršie byty, ktoré nie sú dostatočne zateplené a udržiava sa v nich vlhkosť. Preto ak hľadáte byt na predaj Bratislava, alebo inom meste je lepšie obzrieť sa po novostavbe, alebo zrekonštruovanom byte a bytovom dome.
Ako na pleseň v byte
Pokiaľ nechcete mať plesne vo vašom byte zamerajte sa na vlhkosť. Prítomnosť vodných pár vo vzduchu je bežná a nezbavíte sa ich. Je ale dobré ak ich nie je veľa. Sušenie bielizne v uzavretej miestnosti, kvety, varenie,... to všetko zvyšuje vlhkosť. V zime je problémom často vetranie. V snahe ušetriť na vykurovaní ľudia tak často nevetrajú a vlhkosť sa kumuluje v miestnostiach. Pravidelným vetraním môžete vzniku plesne zabrániť.
Ak sa už u vás začala pleseň tvoriť môžete ju zlikvidovať, čím skôr tým lepšie.
Ocot je najpoužívanejší prostriedok, ktorý sa na odstránenie plesne používa a môžete po ňom siahnuť aj vy. Je dokázané, že má dezinfikačné a antifugálne účinky a dokáže zničiť až 82% druhov plesní. Ocot je kyseliny, ktorá nie len že ničí plesne ale aj zabraňuje ich opakovanému rastu.
Ak je pleseň väčšia alebo prerástla až do muriva bude jej odstránenie náročnejšie. Všetko, čo zasiahla musíte odstrániť. Následne naneste na stenu prípravok proti plesniam a počkajte kým poriadne zaschne. Brúsnym papierom odstráňte zvyšky plesne a náter pre istotu zopakujte. Nakoniec, po vyschnutí môžete stenu namaľovať. Aby ste plesni predchádzali je dobré ak použijete farby s protiplesňovým účinkom.
(D/PR)
Súvisiace články:
Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader