Zaujímavosti / Videá / 30. marec 2014

Posledná žena odsúdená na trest smrti v Československu

Oľga Hepnarová vošla do histórie Československa ako posledná žena odsúdená na trest smrti.

Biografia

Narodila sa v roku 1951. Pochádzala z normálnej rodiny, jej otec bol úradník v banke a mama zubárkou. Detstvo mala pokojné, avšak postupom času sa začal jej pohľad na ľudí a svet meniť. V roku 1964 sa pokúsila predávkovať liekmi, no neúspešne. Po tejto udalosti sa rok liečila na psychiatrii. Sama seba označovala ako „sexuálneho mrzáka“, pretože nemala jasno vo svojej orientácií.

Nenávisť k spoločnosti

Jej vzťah k ľuďom a celkovo k spoločnosti bol veľmi chladný. Myslela si, že všetci ľudia ju nenávidia a chcú jej nejakým spôsobom ublížiť. Jej prvým plánom, ako sa pomstiť spoločnosti, bolo zaobstarať si výbušninu. Tú by následne odpálila v nejakej miestnosti plnej ľudí. Keďže zohnať výbušninu bolo náročné, tento plán zavrhla. Druhou možnosťou bolo zaobstarať si zbraň a začať strieľať do ľudí na Václavskom námestí. Dokonca sa prihlásila aj na strelecký krúžok, avšak upustila aj od tejto možnosti. Tretí plán jej však vyšiel...

Spáchanie trestného činu

Nakoniec sa rozhodla pre automobil, ktorým zrazí skupinu ľudí. 10. júla 1973 si požičala nákladné auto typu Praga RN. Okolo poludnia poslala listy do redakcií Svobodného slova a Mládého světa, v ktorých opisuje dôvody plánovaného činu. O 13:30 vrazila do ľudí čakajúcich na električkovej zástavke na Strossmayerovom námestí (dnešná ulica Milady Horákovej). Zastávku si vybrala z toho dôvodu, že chodník je úzky, nachádza sa tam nízky obrubník a cesta k zastávke ide z kopca. Pri výpovedi prezradila, že čin uskutočnila až na druhý pokus, pretože prvýkrát tam nebol dostatok možných obetí. Do auta si so sebou vzala aj oblečenie a cigarety, aby jej vo väzení nič nechýbalo.

Výsledok tragédie

Na mieste zomreli traja ľudia a sedemnásť zranených. V nemocnici zomreli ďalší piati ľudia. Celková bilancia - osem mŕtvych, šesť ťažko a šesť ľahko zranených. Pri spáchaní činu mala Oľga len dvadsaťdva rokov. Vyšetrovanie dokázalo, že svoj čin pripravovala dlhodobo a bola si vedomá následkov. Bola odsúdená za trestný čin vraždy podľa § 219 trestného zákonníka. V znaleckých posudkoch bolo uvedené, že Hepnarová netrpí žiadnou duševnou chorobou, ktorá by mohla nejakým spôsobom ovplyvniť jej schopnosti vnímania. Konala rozvážne, chladnokrvne a s jasným cieľom zabiť, čo najviac ľudí. 6 apríla 1974 bola Oľga Hepnarová Mestským súdom v Prahe uznaná vinnou v plnom rozsahu obžaloby k najvyššiemu trestu, teda k trestu smrti.Jej matka podala žiadosť o milosť, avšak Gustáv Husák ju zamietol. 12. marca 1975 bola Oľga popravená. Do dejín tak vstúpila ako posledná popravená žena v Československu.

Trest smrti bol zákonom zrušený v roku 1990. Vylučuje ho Listina základných práv a slobôd, ktorá v článku 6 hovorí: „Trest smrti sa nepripúšťa.“

Minulého roku sa začal natáčať česko-slovensko-poľský film inšpirovaný touto udalosťou pod názvom Já, Olga Hepnarová. Premiéra je naplánovaná na rok 2015.

Lýdia Tkáčová / Wiki, Youtube, policie-cr.cz Foto: Národný archív, Archív bezpečnostných zložiek.

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader