Zdravie / 10. apríl 2014

Prechrumkajte sa ku krásnej pleti

Každá z nás by chcela mať krásnu rozžiarenú pleť bez jedinej stopy po akné alebo vráskach. Je načase hodiť všetky neefektívne a predražené kozmetické výrobky za hlavu a vybrať sa do najbližších potravín. Práve tam na vás čakajú tí správni bojovníci za krásnu pleť.

Červená paprika - sladkú chuť červenej papriky si môžete vychutnať vo varenej, grilovanej alebo čerstvej podobe. Jeden kus obsahuje viac ako 100% odporučenej dennej dávky vitamínu C, významné množstvo vlákniny, vody a vitamínu B6. Okrem toho, že obsahuje karotenoidy (farbivo so silnými antioxidačnými účinkami), ktoré pomáhajú proti tvorbe vrások, akné, tiež pomáha prekrviť pokožku, ktorá potom vyzerá mlado. Paprika je vynikajúcim nízko kalorickým občerstvením, ktoré obsahuje asi 30 kalórií, preto by ste ju mali mať v chladničke vždy, keď dostanete chuť na niečo malé, chutné a zdravé. Vláknina, ktorú obsahuje vám pomôže k pocitu sýtosti s malým množstvom kalórií, začo vám bude vďačné nie len vaše telo ale aj pleť.

Tmavá čokoláda - jedno z najobľúbenejších jedál, ktorého kúsok si môžete dopriať aj každý deň. Je bohatá na antioxidanty, mastné kyseliny a flavanoidy, ktoré rozžarujú pleť. Antioxidanty pomáhajú znížiť nerovnosti na koži a chránia ju pred poškodením slnkom. Okrem toho kakao uvoľňuje tepny a pomáha ku lepšiemu krvnému obehu, čo následne vedie k zdravšej pokožke. Vyberajte si čokoládu s minimálne 70% kakaa, ktorá neobsahuje zbytočné množstvo pridaných cukrov a tukov.

Losos - vynikajúce jedlo v boji proti stresu, úzkosti a depresiám. Poskytuje obrovské množstvo vitamínu D, ktorý nám pomáha udržiavať zdravé srdce, kosti, črevá aj mozog.  Bohatý je na omega 3 mastné kyseliny, ktoré sú vynikajúce v boji proti zápalom, vráskam a akné. Pri pravidelnej konzumácií bude dokonale hydratovaná nie len vaša pleť ale aj pokožka hlavy, čo sa prejaví zdravými, silnými a krásnymi vlasmi.  

Kokosový olej - jeden z najbohatších zdrojov nasýtených tukov. Obsahuje tiež kyselinu laurovú, silnú antibakteriálnu a protivírusovú látku, ktorá chráni telo pred vírusmi, infekciami, zápalmi a akné.  Kokosový olej je tiež bohatý na esenciálne mastné kyseliny a vitamín E, vďaka čomu bude vaša pleť hydratovaná, jemná a bez vrások. Používať ho môžete ako pleťový krém alebo ho môžte jednoducho pridať do svojich obľúbených jedál. Navyše, mnoho výskumov dokazuje, že aj napriek vysokému obsahu tukov pomáha pri chudnutí.

Zelený čaj - je to síce nápoj, ale jeho lístky pochádzajú z rastlín. Je skvelým zdrojom antioxidantov, aminokyselín a L-theanínu, ktorý pomáha uvoľňovať telo a znižuje napätie. Pokiaľ je čaj horúci, uvoľňujú sa  neho antioxidanty, ktoré majú protirakovinové a protizápalové účinky. Doprajte si každý deň aspoň šálku tohto zázračného nápoja.

Špenát - je skvelým zdrojom železa, kyseliny listovej, chlorofylu, vitamínu E, A a C, vlákniny, horčíku a rastlinných bielkovín. Je hotovým pokladom, preto  by ste mali zabudnúť na odpor z detstva a skúsiť ho pridať do vašich jedál. Vďaka antioxidačným účinkom, vitamínu C a E je obzvlášť dobrý pre vašu pokožku, pretože bojuje proti všetkým typom kožných ochorení. Pridajte ho do svojho jedálnička a uvidíte, čo sa stane.

Semienka - chia, konopné, slnečnicové, tekvicové či ľanové, všetky sú skvelé pre našu pokožku. Tekvicové a slnečnicové sú bohaté na vitamín E, horčík, selén a bielkoviny, ktoré pomáhajú v boji proti vráskam, zvyšujú vlhkosť a znižujú hladinu stresu. Zdravé omega 3 mastné kyseliny v ľane, chia a konope sú zas ideálne v boji proti vráskam a akné. Posypte nimi svoj šalát, ovsené vločky alebo ich jednoducho pridajte k jogurtu. Dodajú skvelú chuť rovnako ako aj krásnu pleť.

Celer - mnoho ľudí podceňuje túto potravinu, ktorá však obsahuje vitamín K udržujúci zdravý krvný obeh a krvný tlak. Tiež môže znižovať stres, ktorý zapríčiňuje zlú pleť, migrénu a dokonca aj rakovinu. Obsahuje prírodný sodík, draslík a vodu, čím pomáha zabrániť dehydratácií spôsobujúcej suchosť, olupovanie, vrásky alebo až praskanie pokožky.

Papája - toto na pohľad krásne a chuťovo výborné ovocie má bohatú históriu a nezanedbateľné nutričné hodnoty. Má nízky obsah kalórií (len 39 v 100 gramoch), žiaden cholesterol a tiež nízky obsah fruktózy. Ak sa snažíte schudnúť, práve papája je ovocím, po ktorom by ste mali siahnuť. Antioxidačné účinky spolu s vitamínom C, E a betakaroténom pomáhajú znižovať zápal a tvorbu aké. Okrem toho, vitamín C tiež pomáha chrániť pokožku pred poškodením slnkom.

Mrkva - vynikajúca nie len pre vaše oči, ale aj pokožku, najmä na akné. Je bohatá na vitamín A, ktorý pomáha zabrániť produkcii buniek vo vonkajšej vrstve kože. V mieste, kde je prebytok kožného mazu a v kombinácii s odumretými bunkami upcháva póry. Okrem toho znižuje vývoj rakovinotvorných buniek v koži. Skúste si dať mrkvu napríklad ako chutnú desiatu či olovrant a prechrumkajte sa ku krásnej pleti.

Pravdaže, nemusíte jesť všetky potraviny každý deň. Úplne stačí, pokiaľ si doprajete aspoň niektoré z nich. Napríklad si raňajkovú ovsenú kašu posypte chutnými semienkami, na obeh si pochutnajte na lahodnom lososovi alebo zakončite deň chutným zeleninovým šalátom. Možností je naozaj veľa, preto si stačí vybrať tú najchutnejšiu alternatívu pre vás. 

Monika Budayová/en.amerikanki.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader