Zaujímavosti / 06. apríl 2014

Pri tomto dojímavom príbehu z divokej prírody sa zrejme slzám neubránite

V divokej prírode sa odohrávajú silné emocionálne príbehy, ktoré sú ukryté pred ľuďmi. Niektoré z nich sa nám, našťastie, podarí občas odhaliť.

Fotografi Evan Schiller a Lisa Holzwarth sa túlali po divočine na severe Botswany, keď mali možnosť prežiť a zachytiť tento neobyčajný výjav.

Evan a Lisa si všimli chaos v tlupe paviánov, okolo ktorej prechádzali. Paviáni skákali po stromoch a robili strašný hluk. O malú chvíľu zistili, čo chaos spôsobilo. Z húštin sa na opičky totiž chystalo zaútočiť niekoľko levov. 

Jedna odvážna samička zišla zo stromu a snažila sa utiecť do bezpečia. Veľmi rýchlo však skončila v pazúroch levice. 

Neskôr sa ukázalo, prečo sa samička paviána potrebovala dostať preč. 

Telo samičky paviána postupne ochablo v smrteľnom zovretí predátora. A v tom vyšlo na povrch smutné tajomstvo. Z mŕtvej mamy zliezlo jej mesačné mláďatko. Z posledných síl si našlo strom, na ktorý chcelo vyliezť.

 

Mláďa vedelo, že jedinou záchranou pred hladnými levmi je vyštverať sa na vrch stromu. Bolo však na to príliš mladé a po hrozivom zážitku ho opustili všetky sily. Padlo na zem. V tom si ho všimla levica.

 

Levicu paviánie mláďa zaujalo.

 

Najprv doňho jemne štuchala labkou a chcela sa s ním hrať. Potom ho vzala do tesákov. Fotografi si mysleli, že je to koniec pre celú rodinu paviánov, no to, čo videli neskôr, ich ohromilo.

 

Levica mláďatku neublížila. Odišla s ním trochu ďalej a položila ho na zem.

 

Hladný pavián sa prisal na hruď levice a snažil sa nájsť zdroj potravy.

 

Levica odohnala samcov, ktorí sa k nej približovali. Nevie sa, či jej len prekážala ich prítomnosť alebo chcela ochrániť bezbranné mláďa paviána.

O niečo neskôr čakal fotografov ďalší šok. Na strome blízko levov stál otec mláďaťa, ktorý celú situáciu pozoroval. Ten využil chvíľu nepozornosti levov a malého paviána sa mu podarilo získať. Fotografov prekvapilo, ako starostlivo ho držal v náručí.

 

Potom nasledovala cesta do bezpečia. Pavián s mláďatkom nemohol ostať na strome nad skupinou levov. Potreboval sa dostať späť k svojej tlupe, aby mláďaťu zabezpečil potravu pre prežitie.

 

Samec niekoľkokrát zliezol zo stromu, no musel naň naspäť vyjsť, pretože situácia bola nebezpečná. Napokon využil chvíľu, keď si levy hľadali miesto v tieni a podarilo sa mu utiecť s mláďatkom do bezpečia.

 

Dušana Lukáčová/nationalgeographic.com/1.foto - viewbug.com

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader