Zaujímavosti / Cestovanie / 19. júl 2016

Príroda sa prispôsobila, život v Černobyle pokračuje

Príroda vyhrala boj s civilizáciou.

Je 26. apríl 1986 a v černobyľskej atómovej elektrárni sa test reaktora mení na katastrofu. Dochádza k prehriatiu a explózii reaktora. Počas výbuchu a požiaru uniká z reaktora stokrát viac radiácie, než sa uvoľnilo pri výbuchu jadrových bômb v japonských mestách Hirošima a Nagasaki. Najhoršiu jadrovú haváriu v histórii pripomína po 27. rokoch mesto, ktoré sa dokonale zžilo s prírodou.

Čo sa tam vlastne stalo?

V noci dochádza na štvrtom energobloku počas cvičenia na mimoriadne situácie k explózii, v dôsledku ktorej je porušená aktívna zóna reaktora. Palivové tyče praskajú a spolu s grafitom sa topia pri teplote viac ako 2.000 °C. Dochádza k rozpúšťaniu jadra, sérii výbuchov. Do atmosféry sa uvoľní veľké množstvo rádioaktivity. Viac ako 24 hodín po explózii dochádza k príkazom o evakuácii blízkeho mesta Pripjať.
Príčinou havárie černobyľskej elektrárne bolo zanedbanie povinností zo strany obslužného personálu. Elektrárenskí operátori nie sú dostatočne vyškolení a oboznámení s mnohými vlastnosťami reaktora.

Opatrenia?

Na miesto prichádzajú požiarnici uhasiť požiar. Všetci sú vystavení obrovskej dávke žiarenia. Po desiatich hodinách práce prerušujú. Vojenské helikoptéry prelietavajú ponad horiaci reaktor a zhodia naň 2.400 ton olova a 1.800 ton piesku, aby udusili oheň a absorbovali radiáciu. Tieto snahy sú ale neúspešné. V konečnej etape hasenia je jadro reaktora schladené s dusíkom. Až od 6. mája 1986 je oheň a rádioaktívne žiarenie pod kontrolou.  Únik rádioaktívnych prvkov sa definitívne zastavil až v novembri 1986, keď sa poškodený reaktor podarilo úplne "prikryť" masívnym betónovým sarkofágom.

Príroda

Fotograf Igor Lishilenko sa nám však snaží ukázať, že aj napriek tejto veľkej svetovej katastrofe v meste zostal život. Priroda sa dokázala prispôsobiť podmienkam a stala sa počas posledných rokov dominanciou v meste, kde zostali už len betónové budeovy, rozpadnuté cesty a opustené vraky áut. 

 

IB/ http://www.boredpanda.com/

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader