Zdravie / 23. marec 2014

Prírodné lieky: Po prečítaní tohto článku sa na orechy budete pozerať úplne inak

Stále častejšie sa presviedčame o tom, že najlepšie vitamíny a minerály nenájdeme v lekárni, ale ponúka nám ich príroda okolo nás. Orechy sú obľúbenou prísadou do koláčov, šalátov, alebo len ako chutný snack ku telke. Vieme však, čo v sebe skrývajú?

Konzumáciou orechov obohacujeme svoje telo o množstvo vitamínov a minerálnych látok. Sú plné vápnika, horčíka, fosforu, mangánu a síra v nich obsiahnutá ovplyvňuje kvalitu vlasov a nechtov. Obsahujú 2,5 krát vyšší obsah minerálovstopových prvkov ako iné plody.

Patria k výborným antidepresívam, vďaka vitamínu B zlepšujú výkonnosť, znižujú nervové vyčerpanie, stres a majú celkovo vplyv na náladu. Zásluhu majú tiež na lepšom trávení, celkovom metabolizme buniek a činnosti obličiek. Vitamín E zas pomáha pri tvorbe červených krviniek, svalových tkanív a pozitívne vplýva na našu pleť.

Oriešky obsahujú množstvo bielkovín, vlákniny, a hlavne dobrých tukov, ktoré vďaka nenasýteným mastným kyselinám pomáhajú znižovať zlý cholesterol a pôsobia pozitívne na mozog, srdce, cievy, pečeň, sliznice a nervy. Tí, čo jedia orechy aspoň štyrikrát týždenne majú menšie riziko srdcového infarktu, cukrovky  a vzniku mozgovej mŕtvice oproti tým, ktorí ich nejedia vôbec, alebo len zriedkavo. Pozitívne vplývajú aj na náš imunitný systém.

Vďaka zmesi bielkovín, vlákniny a tukov predstavujú okamžitý prísun energie a pomáhajú potlačiť hlad. Treba si však starostlivo vyberať, pretože tuk v orechoch časom oxiduje, čo znižuje ich kvalitu a prejaví sa to nie je na vzhľade ale aj chuti. Vyberajte si vždy čerstvé, nesolené a nepražené oriešky, ktoré sú vhodné namiesto sladkostí či chipsov. Pražením a solením sa totiž zo zdravých orechov stáva mastná slaná potravina a strácajú svoju biologickú hodnotu.

Paradoxom je, že aj napriek vysokému obsahu tukov pomáhajú udržiavať štíhlu líniu, znižujú riziko nadváhy, chránia zdravie a mužom ich „pýchu“. Aj dobrého veľa škodí, preto ani s orieškami to netreba preháňať. Denne by sme mali skonzumovať 20-40 gramov a je len na nás, ktorý z množstva druhov si vyberieme.

 

Vlašské orechy patria k najznámejším a najpoužívanejších orechom. Používajú sa ako prísada do pečenia, dá sa z nich vyrobiť olej, likér či dokonca aj kompót. Vhodné sú pre ľudí trpiacimi problémami krvného obehu a poruchami obličiek. Zo všetkých orechov sú najbohatšie na nenasýtené omega 3-mastné kyseliny, najúčinnejšie znižujú zlý cholesterol a chránia srdce a cievy. Už 25 gramov poskytne nášmu organizmu 95% pokrytie potrebnej dennej dávky omega 3-mastných kyselín. Pre vysoký obsah vitamínu B, bielkovín a tukov sú významnou „potravou“ pečene a mozgu. Slúžia ako prevencia proti rakovine prsníka a prostaty, poruchám pamäte, sústredenia či problémy so spánkom. Oriešky pripomínajúce ľudský mozog majú význam pre periférnu aj centrálnu nervovú sústavu, sústredenie a nesmieme zabudnúť ani na vplyv na mužskú plodnosť.

Arašidy, alebo burské oriešky, vlastne ani nie sú orieškami. Sú to semená podzemnice olejnej, ktoré sa radia medzi strukoviny. Poznáme ich z orientálnej kuchyne, vyrába sa z nich známe arašidové maslo alebo tradičné chrumky. Sú bohaté na bielkoviny, ktorých obsahujú viac ako najlepší steak. Olej v nich pôsobí na nečistú pleť, kyselina listová znižuje riziko ukladania cholesterolu do steny ciev a vďaka antioxidačným účinkom pomáhajú pri poruchách nervovej sústavy a kardiovaskulárnych ochoreniach. Konzumácia nesolených a nepražených arašidov môže mať vplyv na zníženie cholesterolu, zlepšujú zrak, sluch a pamäť a tiež ovplyvňujú vznik steatózy pečene. V USA sa celá polovica úrody spracováva na tradičné peanut butter - arašidové maslo.

Lieskovce sú ideálnou potravinou pre svaly, posilňujú ďasná a tiež pozitívne pôsobia proti obličkovým kameňom. Majú najviac vitamínu E, ktorý spolu s vitamínom A zlepšuje činnosť mozgu, chráni bunky, sliznice, kožu a pozitívne vplýva aj na lámavé vlasy a nechty. Horčík bojuje proti kŕčom, svalovej slabosti a bolesti hlavy a vďaka vysokému obsahu vlákniny účinne pôsobia proti zápche. Keďže sú trošku ťažšie na strávenie, je potrebné ich poriadne požuť alebo jednoducho nastrúhať. Postrúhané a vymiešané s medom sú účinné pri liečbe kašľu.

Mandle. Vedeli ste, že mandle obsahujú viac vápnika ako mlieko? Bielkovina mandlí je zas najvhodnejšou bielkovinou pre pacientov so zhubnými ochoreniami. Pri pálení záhy alebo zvýšenej žalúdočnej kyseline sú tieto oriešky vhodným pomocníkom. Znižujú riziko vzniku diabetesu, Alzheimerovej choroby a vhodné sú aj pre ľudí trpiacich osteoporózou. Zaraďujú sa do protirakovinovej diéty a vďaka vysokému podielu horčíka bojujú proti podráždenosti, úzkosti a nespavosti. Posilňujú nervovú sústavu, spevňujú zubnú sklovinu a bránia vzniku rakoviny hrubého čreva. 50g mandlí denne znižuje riziko infarktu o 50%.

Kešu patria k najsladším a najkalorickejším druhom orechov, zároveň však aj medzi najzdravšie. Obsahujú totiž veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín, vitamíny, minerálny a stopové prvky.  20 orieškov nám doplní dennú potrebu železa, veľa horčíka pôsobí ako antidepresívum, betakarotén, zinok a stopové prvky zas pozitíve vplývajú na oči, kožu a sliznice. Upokojujú bolesti zubov, podieľajú sa na tvorbe spermií, podporujú imunitný systém a pomáhajú pri anémii. Nadmerný konzum však môže spôsobiť nevoľnosť.

Pistácie sú spomedzi všetkých druhov najbohatšie na železo. Pozitívne vplývajú na nervový systém, problémy s očami, zvyšujú plodnosť u pánov a pôsobia pri liečbe tráviaceho traktu a dýchacích ciest. Obsahujú provitamín A, bielkoviny, sacharidy a až 60% olejov, ale aj napriek tomu majú pomerne nízku kalorickú hodnotu. Platí tu pravidlo, že čím sú oriešky zelenšie, tým sú kvalitnejšie.

Para. Už dva para orechy dodajú telu potrebnú dávku selénu, ktorého nedostatok vedie k predčasnému starnutiu a spôsobuje srdcovo-cievne  a onkologické ochorenia. Plní tiež významné antioxidačné funkcie, zabraňuje kôrnateniu tepien, cirhóze pečene, rakovine pľúc, prsníka a prostaty. Významne vplývajú na zdravú pokožku, kvalitné vlasy, meď upravuje činnosť štítnej žľazy a fosfor pomáha kostiam a kĺbom.

Píniové oriešky chuťou pripomínajú mandle, treba mať však na mysli, že rýchlo horknú. Obsahujú veľmi veľa horčíka a málo sodíka, preto sú vhodné pri obličkových ochoreniach. Vďaka železu sú zas osožné pri krvotvorbe a anémii. Tento druh orieškov je pomerne drahý, pretože veľmi dlho zreje a je z neho len veľmi nízky výnos.

Gaštan spomedzi všetkých orechov obsahuje najmenej tukov, ale o to viac škrobu a vlákniny. Obľúbené pečené gaštany sú vhodné aj pre vegetariánov, ktorým zabezpečia všetky potrebné živiny. 100g má polovičnú energetickú hodnotu ako to isté množstvo orechov, tretinu odporúčanej dávky vitamínu E a štvrtinu B6. Vhodný je pre ľudí so srdcovými problémami.

Monika Budayová

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader