Zaujímavosti / Zdravie / 17. máj 2014

Problémy so spánkom sú minulosťou. S týmito nápojmi sa vyspíte ako bábätko

Spánkom strávia ľudia asi tretinu svojho života a predstavuje jednu z našich najobľúbenejších činností. Niet nad to, sa po náročnom dni zvaliť do mäkkých voňavých perín a užiť si poriadny osem hodinový spánok. Väčšina ľudí si však nemôže dopriať takýto luxus. Niektorým na odpočinok jednoducho neostane čas, iní trpia poruchami spánku a aj napriek obrovskej únave a vyčerpanosti sa nedokážu poriadne vyspať. Ak patríte k nim aj vy, pred tým ako siahnete po upokojujúcich tabletkách, skúste tieto neuveriteľne jednoduché nápoje, ktoré vás akoby lusknutím prsta prenesú do ríše snov.

Čerešňovo-vanilkový džús - nie len jeden z najúčinnejších, ale aj z najchutnejších predspánkových nápojov, aké možno vymyslieť. Keď ho ochutnáte, kombinácia sladko-kyslej čerešne a vôňa vanilky vás určite dostane.

Prečo čerešňový džús? Kyselkavé čerešne sú neuveriteľne bohaté na melatonín, hormón, ktorý je zodpovedný za reguláciu nášho spánkového cyklu. Doprajte si každé ráno a večer pohár tohto výživného, rubínovo červeného, nápoja. Potešíte tým svoje chuťové bunky a súčasne si dopomôžete ku kvalitnému spánku, vďaka čomu budete nasledujúci deň plní energie.

Prečo vanilka? Kvapkou extraktu z voňavej vanilky zvýšite silu ovocného džúsu a pridáte mu upokojujúcu vôňu. Jej aromaterapeutické účinky na seba nenechajú dlho čakať.

Budete potrebovať  asi dva deci čerešňového džúsu a jednu alebo dve kvapky vanilkového extraktu. Nápoj vypite vždy ráno po prebudení a večer asi hodinu pred spaním. Vanilku pridávajte radšej len do večerného nápoja, aby ste sa hneď po prebudení necítili až moc uvoľnene.

Harmančekovo-levanduľový čaj -tento čaj v sebe spája dve byliny, ktoré sú najznámejšie svojimi relaxačnými účinkami - levanduľa a harmanček.

Prečo harmanček? Nie je presne vymedzené, čo v harmančeku mu dáva jeho sedatívne účinky, ale niektoré výskumy predbežne preukázali, že zložka v harmančeku s názvom apigenin sa môže viazať na receptory GABA v mozgu a následne vytvára podobné účinky ako lieky na upokojenie. GABA je druhou najčastejšou aminokyselinou v ľudskom tele a hrá obrovskú úlohu v našom centrálnom nervovom systéme, upokojuje nás a samozrejme, pomáha pri zaspávaní.

Prečo levanduľa? Vôňa levandule sa pri aromaterapii či akejkoľvek forme relaxácie využíva už po stáročia. Nedávna štúdia dokonca ukázala, že u ľudí vystavených jej vôni sa vyskytla zmena vo vzoroch mozgových vĺn, čo naznačuje, že skutočne vyvolala ospalosť.

Na prípravu tohto upokojujúceho čau budete potrebovať lyžičku levanduľových a lyžičku rumančekových púčikov. Bylinky zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať asi 10 - 15 minút. Podľa chuti môžete pridať med alebo mlieko.

Horúci mliečny nápoj - táto chutná kombinácia mlieka a štipky muškátového orieška je vašou okamžitou vstupenkou do ríše snov.

Prečo teplé mlieko? Idea, že teplé mlieko pomáha pri zaspávaní neprišla len tak z ničoho nič. Horúce mlieko zvýši vašu telesnú teplotu, čo vás zároveň zrelaxuje, uvoľní a vy sa začnete cítiť ospalo. Možno vám jeho chuť a vôňa pripomenie detstvo a po jeho vypití budete „spať ako bábätko“.

Prečo med? L-tryptofán je esenciálna aminokyselina, ktorá je mimoriadne dôležitá pre náš odpočinok. Je prekurzorom (východiskovou látkou ) serotonínu, ktorý po premene na melatonín reguluje spánkový cyklus.

Prečo muškátový oriešok? Muškátový oriešok je pomerne silné korenie. Dokonca až natoľko, že po „predávkovaní“ ním sa budete cítiť ako opití, bude vám ťažko a dokonca môžete mať aj halucinácie. Pri bezpečnom a primeranom používaní je to však vynikajúci pomocník proti vašej nespavosti vďaka chemickým zložkám, ktoré vyvolávajú podobné účinky ako sedatíva. Maximum je ¼ lyžičky.

Budete potrebovať pohár mlieka, dve lyžičky medu a maximálne ¼ lyžičky muškátového oriešku. Do zohriateho mlieka vmiešajte med, posypte muškátovým orieškom a potom si už len vychutnajte tento voňavý teplý nápoj.

Každý recept na zlepšenie kvality spánku je v dnešnej dobe na nezaplatenie. Ľudia sú pod každodenným stresom a popri každodenných povinnostiach im niekedy neostáva čas na dostatočne dlhý a kvalitný spánok. Každodenný príval kofeínu, drám, práce a stresu nám bráni v relaxácii a naberaniu nových síl. Skúste teda vypiť niektorý z týchto nápojov aspoň pol hodiny pred tým, ako sa uložíte do postele. Nemáte čo stratiť, maximálne si pochutnáte a užijete spánok ako bábätko.

Monika Budayová/everydayroots.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader