Cestovanie / 12. február 2014

Psom vstup prísne zakázaný! Japonskému ostrovu vládnu mačky

Doslova mačací raj. Inak sa hádam ani nedá pomenovať ostrov v japonskej oblasti Aushima, ktorý je vzdialený asi 12 kilometrov od mesta Ozo. Počet mačiek tu totiž niekoľkonásobne prevyšuje počet obyvateľov.

Na ostrove žije asi len 15 ľudí. Všetci sú už na dôchodku a svoj životný priestor zdieľajú približne so stovkou mačiek. Vďaka tomu sa ostrov nazýva aj the Cat Island.

Množstvo mačacích obyvateľov nebolo žiadnym spôsobom regulované. Ich počet sa za posledné desaťročia zvýšil natoľko, že niekoľkonásobne prekročil počet pôvodných obyvateľov a tak sa stal hotovou senzáciou na internete. Je vyhľadávaný ako turistická atrakcia aj napriek tomu, že nemá žiadne hotely, reštaurácie či historické pamiatky. Jedinou, a podľa všetkého dostatočnou atrakciou, sú práve mačky.   

Kde sa ich tu toľko vzalo? Počas druhej svetovej vojny bol ostrov miestom pre ľudí, ktorí utiekli pred hrôzami vojny a prišli sem spolu so svojimi mačacími miláčikmi. V najlepšom období mal ostrov až 655 obyvateľov, ktorí ho však postupne opúšťali kvôli práci v iných mestách. Neopustili však len svoje domovy, ale aj mačky, takže väčšina z nich ostala v opustených domoch. Postupne sa rozmnožili a ulice tohto malého ostrova sa zaplnili množstvom chlpatých rodiniek.

Jediný spôsob, ako sa dostať na ostrov je pomocou kyvadlovej dopravy, ktorá premáva raz denne na trase Ozo - Aushima a naspäť. Každý týždeň prichádza množstvo turistov, aj napriek tomu, že okrem mačiek na ostrove naozaj nič zaujímavé nie je. Pokiaľ sa chystáte na návštevu tohto mačacieho raja, majte na pamäti, že psom je vstup prísne zakázaný. Nemuselo by to skončiť najlepšie.

Monika Budayová

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader