Kuriozity / 15. február 2014

Ryby s ľudskými zubami vás môžu vykastrovať

Majte sa na pozore! Ryba s ľudskými zubami vám môže odhryznúť semenníky.

Pacu je juhoamerická sladkovodná ryba, ktorá žije v rieke Orinoco a vo väčšine riek a potokov v Amazónii. Umelo bola dovezená aj do Papuy - Novej Guiney. Aj napriek rozličným stravovacím návykom pacu a piraňa patria do rovnakej podčeľade - Serrasalminae. Zatiaľ čo piraňa je mäsožravec a má zuby ostré ako žiletky, pacu je všežravec so zubami pripomínajúcimi tie ľudské.

„Ľudský“ chrup využíva na rozdrvenie orechov a ovocia, ktoré pláva vo vode. V menších množstvách požiera aj iné ryby a bezstavovce. V niekoľkých prípadoch boli zaznamenané aj útoky týchto rýb na semenníky plavcov! Ryby si totiž mysleli, že ide o orechy... Potom, čo vykastrovala niekoľkých rybárov v Papue – Novej Guinei im prischla prezývka „ball-cutter“.

V USA ju môžete bežne kúpiť v akvaristikách, avšak mnoho jej majiteľov netuší, že ryba vyrastie aj do metrovej dĺžky. Potom končia v okolitých jazerách, kde môžu začať svoju kariéru „ball-cuttera“.

 

Existuje ešte jedna ryba, ktorá má tvarovo podobné zuby tým ľudským. Rozdiel je akurát v ich počte. Volá sa Sheepshead (Archosargus probatocephalus). Vďaka jej nezvyčajnému chrupu patrí taktiež k všežravcom. Rybku prezývajú aj odsúdenec, väzeň na základe čierno-bieleho pruhovaného sfarbenia.   

Lýdia Tkáčová / amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader