Zaujímavosti / 22. apríl 2014

S koľkými ľuďmi na svete máte spoločný dátum narodenín?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako bežný je dátum vašich narodenín? Pre väčšinu ľudí je to obyčajný deň, no pre vás, vašu rodinu a priateľov je tento deň výnimočný. Je však logické, že v daný dátum neoslavujeme len my, ale aj tisícky ďalších ľudí na svete. Viete, ktorý deň v roku sa narodilo najviac detí? Možno je to práve ten váš.

Podľa grafu, ktorý ukazuje každý jeden deň v roku od 1. januára až do 31. decembra, môžeme jednoducho zistiť, ktoré dni sú tými najčastejšími narodeninovými. Vďaka tmavým a svetlým štvorčekom, ktoré označujú jednotlivé dni vidíme, v ktorom období sa v USA narodilo najviac detí a takisto ktoré dni sú najzriedkavejšími, čo sa týka narodeninových osláv.

V ktorý deň teda najviac ľudí na svete oslavuje svoje narodeniny? Je to 16.september, zatiaľ čo 25. december a 29. február zažívajú hotový útlm. Okrem „populárnosti“ našich narodenín z grafu vyplýva aj to, že veľká časť detí sa rodí v septembri a letných až jesenných mesiacoch. Asi na tom niečo bude, že zimné prázdniny, ktoré od septembra delí práve deväť mesiacov, sú vhodným obdobím na vzájomné zohrievanie sa. Najmenej častým narodeninovým obdobím je začiatok januára, koniec novembra a obdobie v čase Vianoc. Zaujímavé je, že zatiaľ čo letné mesiace ako júl, august, september sú veľmi populárnym dňom, 4. júla, teda v deň nezávislosti, sa narodilo veľmi málo detí.

Graf bol vyrobený za použitia dát z Harvardskej univerzity, ktoré boli zozbierané v rokoch 1973 až 1999. Predpokladáme však, že zásadné zmeny v týchto trendoch sa za posledné roky neudiali.

Monika Budayová/interesting-facts.info

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader