Zaujímavosti / Kuriozity / 27. október 2014

Samička pytóna prekvapila svet nepoškvrneným počatím

Samičke najdlhšieho hada v zajatí sa vyliahlo šesť mláďat, bez toho, aby mala kontakt so samcom.

Vo viváriu Louisianskej zoo žila Thelma len s ďalšou samičkou. Nemala kontakt so žiadnym samcom. Aj napriek tomu ešte v lete v roku 2012 u nej našli pracovníci zoo 61 vajíčok. Pre hady to vraj nie je nič zvláštne, že znesú neoplodnené vajíčka. 

Tieto však neboli neoplodnené. Zoológovia to zistili potom, ako ich začali skúmať. Keďže niekoľko z nich inkubovali, 12.septembra 2012 prišlo na svet 6 mláďat hada druhu Malayopython reticulatus.

Najprv si toto nepoškvrnené počatie vysvetľovali tým, že možno mala samička v sebe uložené nejaké spermie z predošlého kontaktu so samcom, čo však nebola pravda. Po tom, čo analyzovali zvleky matky a šiestich mláďat, zistlili, že všetky mláďatá vytvorila matka sama. 

Šesť hadích mláďat sú vlastne polovičné klony svojej matky. V prípade Thelmy išlo o to, že bunky, ktoré v sebe obsahujú genetický materiál, ktorý nebol využitý pri tvorbe vajíčok (nazývané polar bodies) nahradili úlohu spermií. Tieto bunky zvyčajne zaniknú, ale v prípade 11- ročnej pytónky splynuli s vajíčkami.

Rozmnožovanie bez oplodnenia - partenogenéza nie je až taká raritná. Vyskytuje sa pri niektorých druhoch hmyzu a červíkov a takisto u niektorých jašteríc. Zaznamenaná už bola aj u žralokov, vtákov,  jašteríc a hadov žijúcich v zajatí. Vo voľnej prírode sa partenogenéza objavila len vo veľmi výnimočných prípadoch.

DL/iflscience.com/youtube.com/foto: Mariluna/wikimedia

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader