Kuriozity / Umenie / 29. marec 2014

Silné fotografie zachytávajú život malého dievčatka s rodičmi narkomanmi

Dieťa si rodičov nevyberá. Rodičia si však môžu vybrať, aké detstvo ich potomok prežije.

Ruská fotografka Irina Popova svojím dielom "Iná rodina" vyvolala v spoločnosti búrlivú debatu. Na fotografiách zachytáva život rodiny, ktorá sa skladá z drogovo závislých rodičov a ich malej blonďavej dcéry. Fotografka sa počas návštev rodiny stretáva s viacerými zložitými situáciami. Okrem ťažkého príbehu Irina načrtáva aj obrovskú dilemu: je fotograf len nestranným pozorovateľom reality, alebo by mal  zasiahnuť do osudu rodiny?

Irina Popova stretla Lilu, mamu malej Anfisy, na ulici v roku 2008. Lila mala dieťa v kočiariku, ale bola tak opitá, že takmer ani nevládala chodiť. A tu sa začal fotografický príbeh. Irina navrhla Lile, či by ich nemohla nafotiť, s čím Lila súhlasila. Fotografka sa dostala do domova narkomanov a zvečnila každý boľavý okamih tejto rodiny.

 

Rodičia Anfisy, Lila a Pasha.

 

 

 

Lila sa snaží vyžobrať nejaké peniaze.

 

 

 

Kým mama spí.

 

 

Aj napriek tomu, že to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, rodičia sa svojej dcérke snažili prejavovať aj lásku.

 

 

Táto fotografia vyvolala u verejnosti najväčšie pohoršenie. Irina sa musela rozhodnúť: zdokumentovať tento dychberúci moment alebo zložiť dievčatko do bezpečia? Kým rodičia "zjetí" spali, dievčatko sa vyštveralo na parapetu a nahýnalo sa z okna. Našťastie je pod oknom bezpečnostná sieťka a za dieťaťom ruka fotografky, ktorá by ju v prípade nebezpečenstva zachytila.

 

 

 

Lila od rodiny utiekla, vie sa však, že šla za svojou matkou a snaží sa vyriešiť túto situáciu. Anfisa je v opatere svojho otca Pashu, ktorý už žije s inou ženou.

Dušana Lukáčová/boredpanda.com

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader