Skrutka je spojovací materiál, ktorý bol popísaný Archimedom pred viac ako 2000 rokmi. Napriek svojej histórii sa skrutky používajú iba necelých 500 rokov. Archimedova skrutka bola obrovská špirála uzatvorená v drevenom valci. Používali ju pri zavlažovaní polí a na premiestňovanie vody z nižšej hladiny na vyššiu. V tej dobe však nikomu nenapadlo využívať skrutku na upevňovanie spojov. Stredovekí stavbári a tesári využívali na zmontovanie nábytku drevené kolíky či kovové kliny.
V 16. storočí sa začali už vyrábať klince so závitom, vďaka čomu lepšie držali. To už bol iba krôčik k vzniku skrutky. Skrutky sa začali všeobecne používať na upevňovanie spojov na konci 18. storočia, keď ľudia prišli na metódu, ako ich vyrábať veľmi lacno. Výhodou skrutiek je, že skrutku môžeme obyčajne vyskrutkovať a opäť zaskrutkovať bez toho aby bola jej funkcia oslabená.
Parametre skrutky
Md- vonkajší (veľký) priemer závitu
k - výška hlavy
ddr - priemer drieku skrutky
l - dĺžka drieku skrutky
R3 - polomer zaoblenia prechodu
b - dĺžka závitu
V našom katalógu nájdete veľké množstvo rôznych typov skrutiek- mosadzné skrutky, samorezky do kovu a iné. Ukážme si, aké typy skrutiek poznáme:
Delenie
Podľa pevnostnej triedy
- 6 až 6.8 sa používajú v oblastiach nízkeho zaťaženia
- 8 sú určené na bežné zaťaženie
- 9, resp. 12.9 sú vysokopevnostné skrutky, ktoré sa používajú napríklad pri stavbe oceľových konštrukcií
Podľa závitu
- metrický (vrcholový uhol 60°) (M)
- samorezný do plechu či do dreva
- rúrkový (G)
- Edisonov závit (E)
- Whitworthov (vrcholový uhol 55°) (W)
- oblý závit (Rd)
- lichobežníkový rovnoramenný (Tr)
- lichobežníkový nerovnoramenný (S)
- rúrkový
Podľa smeru závitu
- ľavotočivý
- pravotočivý
Ľavotočivé skrutky sa používajú v prípadoch, keď je skrutka zaťažovaná krútiacim momentom v zmysle proti otáčaniu hodinových ručičiek a tento moment by mohol spôsobiť nežiaduce uvoľnenie pravotočivej skrutky.
Podľa hlavy
- bez hlavy – nastavovacia skrutka, tzv. červík
- s hlavou
Podľa typu hlavice skrutky
nezapustené
- so šesťhrannou hlavou
- so štvorhrannou hlavou
- s valcovou hlavou
- so šošovkovitou hlavou
- s polguľatou hlavou
zapustené
- s plochou hlavou
- so šošovkovitou hlavou
- s polguľatou hlavou
Ako vybrať skrutku
Prvou otázkou, ktorú si pri výbere musíte položiť je, aký stupeň zaťaženia musí skrutka zvládnuť. Tiež musíte zohľadniť pórovitosť a štruktúru materiálu, v ktorom skrutka bude usadená. Slovami laika- čím poréznejšie steny, tým dlhšia hmoždinka a skrutka.
Samonavíjacie skrutky sa často využívajú pri montážach rámových domov a strešných krytín. Skrutka by mala byť vybavená vlastnou podložkou a tesnením, ktorého úlohou je zabránenie vniknutiu vody do závitového bodu.
Samorezné skrutky sú zase skvelé na tenké kovové plochy, používajú sa tiež na montáž vzduchotechniky a výrobkov z plechu.
Súvisiace články:
Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader