Zdravie / 14. apríl 2014

Sladký tichý zabijak

To, že alkohol, drogy či cigarety škodia nášmu zdraviu vieme všetci a mnohí by sme si nimi dobrovoľne naše zdravie určite neničili. A predsa je tu niečo, čo je tak isto škodlivé a konzumujeme to denno-denne, dokonca s obrovskou chuťou.

Cukor je jed, ktorý sa nie nadarmo považuje za novodobého tichého zabijaka. Je jednou z najviac návykových a škodlivých vecí, ktoré denne prijímame do nášho tela. Poviete si, že jedna kocka cukru v káve vás ešte nezabije? To môže byť síce pravda, mnoho krát si však nevieme ani len predstaviť, koľko ho je skrytého v potravinách, ktoré bežne konzumujeme bez toho, aby sme o tom vôbec vedeli. Pozrite sa na etiketu obľúbenej limonády, tyčinky či jogurtového nápoja. Zaručujeme, že budete prekvapení.

Cukor je jednou z najviac návykových vecí, na ktorej si ľudia budujú závislosť bez toho, aby si to vôbec uvedomovali. Aj keď sme všetci vyrástli na milovanom cukre, je veľmi veľa dôvodov, prečo by sme sa ho mali vzdať. Tým najhlavnejším je naše zdravie, pretože cukor je kľúčovým faktorom pre takmer všetky zdravotné problémy. Potláča funkciu imunitného systému, narúša rovnováhu minerálov v tele, urýchľuje proces starnutia, spôsobuje šedivenie vlasov a vrásky, poškodzuje obličky, prispieva k diabetu, osteoporóze a mnohým ďalším. Dôležité je však rozlišovať, ktorý cukor je pre nás tak škodlivý. Prírodný cukor v ovocí či v mede telo potrebuje k svojej činnosti a odbúra ho pomerne jednoducho, čo sa však o rafinovanom umelom cukre povedať nedá. Prečo by sme sa mu teda mali vyhýbať čo najväčším oblúkom?

Spôsobuje starnutie pokožky - možno budete prekvapení, ale cukor naozaj môže za to, že vaša pleť vyzerá staršie. Dôvodom je, že rovnako ako môže narušiť hormóny, tiež podporuje voľné radikály, ktoré sú zodpovedné za starnutie, choroby a deštrukciu DNA. Narušením buniek v krvnom obehu poškodzuje kolagén, ktorému vďačíme za elasticitu a funkčnosť tkanív. Vzdajte sa cukru a vyzerajte mladšie.

Je vysoko návykový - znie to trošku desivo, ale cukor je osemkrát návykovejší ako kokaín. Znamená to, že čím viac ho budete jesť, tým viac ho budete chcieť. Nebude vám teda stačiť kocka čokolády ale minimálne celá tabuľka a namiesto lyžičky cukru si do vašej kávy nasypete polovicu cukorničky.

Zvyšuje telesnú hmotnosť a pomáha ukladať tuky - cukor ponúka neuveriteľné množstvo prázdnych kalórií. Ak ste sa teda dali na zdravý životný štýl alebo jednoducho chcete zhodiť pár kilogramov, budete sa musieť cukru jednoducho vzdať. To však neznamená, že pokiaľ sa snažíte pribrať, mali by ste jesť viac cukru. Tak či tak, rafinovaný cukor nie je dobrý pre nikoho, bez ohľadu na vaše fitness ciele, pretože spomaľuje metabolizmus a keďe organizmus nie je schopný spracovať všetky prázdne kalórie, postupne ich ukladá v podobe tuku. Preto by ste si mali radšej vybrať z niektorých alternatív, akými sú prírodná stévia, med či agáve sirup.

Náladovosť - cukor môže výrazne pôsobiť aj na našu náladu vďaka zvýšenej alebo naopak zníženej tvorbe endorfínov. Keď konzumujeme cukor, tak rýchlo, ako vystrelí hladina cukru nahor, tak rýchlo aj klesne. Ovplyvňuje to nie len náš metabolizmus, ale aj náladu a celkový zdravotný stav. Ak na sebe postrehnete počas dňa časté výkyvy nálad, snažte sa eliminovať cukor z jedálnička a uvidíte, čo sa stane.

Robí nás hladnými - čím viac cukru jete, tým ste hladnejší. Všimli ste si niekedy, že už krátko po raňajkách máte pocit hladu? Dôvodom je zvýšená konzumácia sladkostí hneď ráno. Môžete mať chuť na sladké alebo hocičo, čo obsahuje cukor, jediné čo dostanete do svojho tela sú prázdne kalórie, ktoré nepotrebujete.

Potláča imunitný systém - konzumácia cukru potláča imunitný systém, pretože nadmerný prísun cukru poškodzuje bunky natoľko, že biele krvinky nedokážu dostatočne fungovať a ničiť škodlivé baktérie. Imunitný systém je teda slabší, stráca vitamíny a minerály a telo je náchylnejšie k niektorým chorobám, infekciám či prechladnutiu. Tiež telo s nižším obsahom pH je dokonalým prostredím pre rast rakovinotvorných buniek. Ak teda chcete posilniť svoj imunitný systém a predísť rakovine, začnite s odvykaním od cukru.

Ak ste si doteraz mysleli, že cukor sa podpíše maximálne na našej hmotnosti či zubnom kaze, ste na omyle. Prečo by sme sa ho teda nevzdali, aby sme sa cítili lepšie a zdravšie? Skúste klasický rafinovaný cukor nahradiť prírodným trstinovým, medom či stéviou a výsledky vás určite milo prekvapia.

Vhodné náhrady rafinovaného cukru

Monika Budayová/en.amerikanki.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader