Zaujímavosti / Umenie / 31. október 2016

Sú krásne, no naživo ich neuvidíme: 4 slávne obrazy, ktoré zmizli

Neuvidíme ich na výstavách ani v múzeách. Nasledujúce obrazy jednoducho zmizli - niekto ich ukradol, možno predal, zničil… ktovie?

Milenci: Záhrada básnikov IV - Vincent Van Gogh

Van Gogha zrejme netreba nejako zvlášť predstavovať. Tento obraz dokončil v roku 1888 a píše o ňom v liste svojmu bratovi. Zaujímavé je, že niekoľko desaťročí po vyhotovení obrazu sa Milenci zapáčili Adolfovi Hitlerovi. Po 2. svetovej vojne sa obraz nadobro stratil.

 

Charing Cross Bridge - Claude Monet

V októbri roku 2012 sa múzeum Kunsthal, v ktorom na stenách viselo niekoľko slávnych obrazov, dostalo do všetkých svetových médií. Neznámy páchateľ totiž odcudzil niekoľko drahých umeleckých diel, vrátane tohto obrazu. Napriek rozsiahlemu pátraniu nie je dodnes nájdený.

 

Spravodliví sudcovia - Jan Van Eyck

Na mieste, kde pôvodne táto maľba stála, je dnes jej verná kópia. Bola ukradnutá v roku 1934 zlodejom, ktorý po sebe zanechal aj odkaz. Obraz sa nikdy nevrátil a muž, ktorý pravdepodobne obraz ukradol, krátko po tomto čine zomrel. Tajomstvo lokality, kde obraz nechal si tak vzal so sebou do hrobu.

 

Výhľad na more v Scheveningene - Vincent Van Gogh

A znova ten nešťastný Van Gogh. Naposledy bol tento obraz videný v decembri 2002, predtým, než ho neznámi zlodeji ukradli z amsterdamského Van Goghovho múzea. Zaujímavé je, že z najväčšej zbierky umelcových diel si lupiči vybrali len 2 obrazy - jeden z nich bol tento. Práve tieto 2 umelecké diela majú dokopy hodnotu neuveriteľných 30 miliónov eur.

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader