Zaujímavosti / Cestovanie / 09. júl 2014

Svetlo majáka Amedee vás privedie do jednej z najkrajších lagún na svete

Majáky svojim svetlom už od nepamäti chránili námorníkov na mori a pomáhali im počas tmavej noci nájsť bezpečnú cestu domov. Amedee je jedným z nich, no predsa len je niečím výnimočný.

Maják Amedee sa nachádza na Amedee Island, asi 24 kilometrov od Nouméa v Novej Kaledónií a je jedinečný svojho druhu. S výškou 56 metrov patrí k najvyšším majákom na svete a tiež je prvým kovovým majákom postaveným vo Francúzsku. Rozprestiera sa na 400 metrov dlhom a 270 metrov širokom ostrove a na to, aby ste si z výšky 56 metrov vychutnali nádherný výhľad na lagúnu, musíte najskôr vystúpiť po 247 liatinových schodoch, ktoré vedú až na jeho vrchol.

Pôvodne bol postavený v Paríži v roku 1862 vzhľadom na rastúci počet vrakov lodí v tejto krásnej lagúne. Železný dizajn bol relatívne novou metódou a Monsieur Leonce Reynaud, riaditeľ Lighthouses for France, nemal v neho moc veľkú dôveru. V čase, keď sa maják nachádzal v Paríži, čiže od júla 1862 do júna 1864, sa stal populárnym cieľom prechádzok miestnych Parížanov. 1864 bol však rozobratý na 1 265 kúskov vážiacich celkovo 388 ton a po rieke Seina transportovaný do prístavu Le Hevre, odkiaľ putoval do svojej konečnej destinácie Novej Kaledónie. Po desiatich mesiacoch intenzívnej práce bol konečne postavený na Amedee Island a po prvý krát sa rozsvietil 15. novembra 1865 na meniny cisárovnej Eugenie, Napoleonovej III. manželky. Jeho svetlo dnes ukazuje vstup do priechodu Boulari, jedného z len troch prírodných priechodov cez koralový útes obklopujúci Novú Kaledóniu.

Monika Budayová/amedeeisland.com/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader