Zaujímavosti / 23. október 2019

Tipy, podľa čoho vybrať koberec do obývačky

Máte pocit, že zaobstarať si koberec sú len ďalšie starosti navyše ? Zahoďte predsudky. Súčasná ponuka v obchodoch ponúka moderné, praktické a vizuálne príťažlivé koberce, ktoré doma mať chcete, aj keď to možno ešte neviete. Poďme sa pozrieť na hlavné výhody kobercov a na to, ako si vybrať ten, ktorý splní vaše očakávania.

Výhody kobercov, ktoré vás budú zaujímať

Zatočte s ozvenou aj vysokými nákladmi za vykurovanie

Zaobstarať dnes pekný a kvalitný koberec do obývacej izby môže stáť pokojne len pár eur. Hoci na trhu existujú aj drahšie, vyrobené zo špeciálnych vlákien, aj lacnejšie koberce stojia za pozornosť. Výhodami totiž oplývajú prakticky všetky, nehľadiac na cenu.

 

Koberce všeobecne zlepšujú akustiku v miestnosti tým, že pohlcujú hluk. Ak vás teda v obývačke trápi ozvena, už viete, ako si s ňou poradiť. Ich vlastnosti oceníte najmä v zime. Koberce majú schopnosť udržať v interiéri až 25% tepla . Súčasne tie so stredne dlhým až dlhým vlasom zvyšujú pocitovo teplotu v miestnosti až o 3°C. Možno tak podstatne znížiť náklady na vykurovanie, hlavne vo väčších miestnostiach.

 Vďaka kobercu bude doma teplejšie, a ešte ušetríte za vykurovanie.

Viac bezpečia, menej práce s upratovaním

Koberce s protišmykovou spodnou stranou ocenia hlavne rodičia malých detí. Vďaka nim sa divoká naháňačka zlodeja nepremení na výlet do nemocnice. A ak by predsa len policajt alebo zlodej spadol, koberec tlmí nárazy. Stačí pofúkať kolienko, pohladiť po vláskoch a môže sa pokračovať v hre.

Koberce tiež pohlcujú prach, ktorý by inak poletoval vo vzduchu a dráždil nosy alergikov. Ak nie ste fanúšikmi prácneho vytierania a neradi čakáte, až podlaha uschne, koberec hravo vysajete za pár minút. Ak vás u koberca nezaujímajú len tie praktické vlastnosti, určite stojí za zmienku aj fakt, že nákup koberca je pomerne lacný spôsob, ako zútulniť domov a definovať štýl interiéru. Tak čo, aký koberec do obývačky u vás zvíťazí?

3 dôležité parametre pri výbere

Umelé verzus prírodné vlákno

Nenechajte si od predajcov nakukať, že len prírodné vlákno, ktoré je drahšie, je tou najlepšou voľbou. O cenu tu totiž vôbec nejde. Záleží totiž na všetkom ostatnom - vašom vkuse, vašich očakávaniach a tiež na tom, do ako vyťaženej domácnosti koberec kupujete.

Lacné koberce z polypropylénu, polyakryl a polyestru sa skvele hodia do prechodného a študentského bývania. Nižšia cena si svoju daň vezme na životnosti koberca, ale svoju službu urobí dobre. Špeciálnu kategóriu tvoria tzv. záťažové koberce , ktoré sú z oveľa odolnejších a flexibilnejších syntetických vlákien. Ak hľadáte koberec do kancelárie, rušnej domácnosti s deťmi alebo domácimi miláčikmi, tejto investície nebudete ľutovať.

Koberce zo syntetických vlákien prekvapia svojou odolnosťou a antistatickými vlastnosťami.

To ale neznamená, že by koberce z prírodných vlákien stáli za starú belu. Naopak majú tie najlepšie izolačné vlastnosti , takže vám doma nikdy nebude zima. Vyberať si môžete z takých materiálov ako je vlna, bavlna, konope, sisal, morská tráva alebo kokosové vlákno. Koberec z prírodného vlákna ocenia okrem iného ľudia s citlivou pokožkou. Chôdza naboso po takomto koberci je ako pohladenie, na ktorom si vytvoríte (ne) zdravú závislosť.

Výška vlasu koberca

Čím vyšší vlas, tým maznavejší a krajší koberec je. Nutné ale podotknúť, že sa v ňom ľahko zachytí kadejaká smietka či omrvinka. Preto sa hodí hlavne do pracovne, spálne alebo obývacej izby, kde nepríde s jedlom toľko do styku.

Pod jedálenský stôl alebo v detskej izbe bude lepšou voľbou koberec s kratším vlasom. Ak zdieľate domov s domácim miláčikom, ktorý je často lenivý, aj v tomto prípade bude praktickejšou voľbou koberec s maximálnou dĺžkou vlasu 4 mm.

Špeciálne vlastnosti

Od koberca môžete chcieť oveľa viac, než len aby zdobil obývaciu izbu. Napríklad na Bonami nájdete pod značkou Universal koberca so superschopnosťami : Ak ste sa zamilovali do pestrofarebných kobercov, rozhodne vyhľadávajte tie s technológiou Heat-set . Počas výroby sú vlákna spevnené a zahustené, takže koberec je oveľa odolnejší. Navyše získajú žiarivejšie farby, ktoré hneď tak nevyblednú.

Koberce z technológií Heat-set majú sýtejšie a dlhotrvajúcej farby.

Potom je tu technológia Friso, ktorej princípom je skrúteniu vlákien tak, že koberec je ešte odolnejší a krajší na pohľad. Rozdiel medzi kobercom s touto technológiou a bez nej spoznáte aj na dotyk. Na Bonami nájdete aj koberce s oboma technológiami súčasne, takže si domov zaobstaráte ozajstného držiaka.

Tip na záver: Ako z koberca vyčistiť škvrny nielen od vína

Ako odstrániť žuvačku z koberca

Na spodnú stranu koberca v mieste, kde je žuvačka, umiestnite kocku ľadu. Žuvačka tak stvrdne a pôjde odstrániť ľahšie. Na prípadné zvyšky použite jedlú sódu.

Čím vyčistiť škvrnu od vína

Špeciálny čistiaci prípravok na koberce nebude treba. Zmiešajte prací gél, lyžicu octu a dve šálky teplej (nie horúcej) vody. Tento elixír by si mal s každou škvrnou hravo poradiť.

Čo platí na škvrny všetkého druhu

Prešiel sa vám potomok alebo domáci miláčik po chodbe povieš že zanechal po sebe nechcené stopy? Skvele fungujú babské rady, ktoré tu boli dávno pred chémiou. Je ale potrebné začať konať hneď, ako škvrny zaschnú. Skúste nasypať kuchynskú soľ na škvrnu, počkajte 15 minút a potom koberec povysávajte. Soľ absorbuje tekutiny a váš koberec bude zase ako nový.

(deed/PR)