Zaujímavosti / Kuriozity / Cestovanie / 21. august 2014

V tomto lese rastú autá namiesto stromov

Ihličnatý, listnatý, zmiešaný...les ako les. V tomto prípade to však neplatí. Nerastú v ňom žiadne stromy, kvety, hríby, ani nežijú zvieratá. Tvoria ho totiž autá „zasadené“ do zeme.

Na okraji starého baníckeho mesta Goldfield v Nevade, asi pol míle od Highway 95, sa nachádza “International Car Forest of the Last Church” – inštalácia 40 áut postriekaných grafitmi. Staré automobily, nákladiaky či autobusy zapichli nos rovno do zeme nevadskej púšte. Inštalácia vznikla na základe spolupráce medzi Michaelom “Markom” Rippie a umelcom Chadom Sorgom.

Michael Rippie, ktorý vlastní 80 akrov pôdy popri poľnej ceste, začal s projektom v roku 2002, odhodlaný dostať sa do Guinnessovej knihy rekordov s najväčším počtom vozidiel zasadených rovno do zeme. Neskôr sa spojil s Chadom Sorgom, ktorý pred niekoľkými rokmi prechádzal cez Goldfield, keď zrazu zazrel vozidlá trčiace zo zeme. Bol tak prekvapený Rippieho kreáciou, že sa v roku 2011presťahoval do Goldfield aby tu žil v malom prívese a tvoril neobyčajné umenie spolu s Rippiem.

Na rozdiel od slávneho Cadillac Ranch v Texase, kde sú autá zasadené do zeme pod rovnakým uhlom ako pyramída v Gize alebo Carhenge v Nebraske, ktorá sa zas inšpirovala anglickým prehistorickým Stonehenge, zdá sa, že tu nie sú žiadne pravidlá. Niektoré autá sú pochované rovno do zeme, niektoré naskladané na iných a iné akoby jednoducho zaparkovali. Mnohé z nich sú dokonca pokryté krásnymi grafitmi. Pôvod „rachotín“ nie je známy, no nájsť v nevadskej púšti takéto vozidlá nie je až taký problém.

Car forest je otvorený neustále, aby sa zvedaví návštevníci mohli pokochať jedinečnou inštaláciou. Bohužiaľ, dvojica umelcov po menšej hádke už nespolupracuje. Rippie je za mrežami, odsúdený vlani v novembri na dva roky vo federálnom vezení za porušenie zákona o zbraniach. Sorg odišiel do Reno, kde údajne pracuje na Moteli.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader