Zaujímavosti / 23. jún 2014

Viete, kde končí odpad, ktorý ste boli leniví odhodiť do koša?

Rieky, moria a príroda okolo nás je plná odpadu. Pre ľudí je jednoduchšie odhodiť plastovú fľašu či obal z tyčinky rovno pod nohy, ako si ju zbaliť do tašky alebo vyhodiť do najbližšieho koša. Viete však, kam toto všetko ďalej putuje? Bohužiaľ, nekončí len pri znečistení prírody to nekončí...

Fotograf Chris Jordan, ktorý sa špecializuje na rozsiahle fotografické série, zobrazuje veľkosť nášho konzumu a jeho vplyvu na životné prostredie. Prináša nám tieto srdcervúce obrazy vtákov zabitých zjedením plastov, ktoré stále viac a viac znečisťujú naše oceány.

Po dobu troch rokov, fotograf zo Seatlu a malá skupinka kameramanov, natáčali albatrosy žijúce na ostrove Midway Atoll v Pacifiku, viac ako 2 400 míľ od Aljašky. Vtáky, ktoré sa bežne živia chobotnicami a ďalšími zvieratami plávajúcimi pod povrchom vody, namiesto svojej potravy prehltli kúsky plávajúceho plastu. Ten si totiž často zamieňajú s jedlom. Následne sa vtáky vracajú na ostrov, kde týmto plastom kŕmia svoje mláďatá. Na tomto mieste sa ročne narodí asi 500 000 albatrosích mláďat, no približne 200 000 z nich umrie v dôsledku dehydratácie či hladovania. Plasty, ktoré mláďatá zjedia v mnohých prípadoch porania alebo prepichnú ich žalúdok a vytvárajú zranenia, ktoré ohrozujú ich životy a väčšinou končia smrťou. Inokedy zomrú na udusenie, dehydratáciu či hladovanie, pretože plast zanecháva v žalúdku veľmi malý priestor na vodu a jedlo.

Asi 20 ton plastového odpadu končí ročne v Midway, z čoho až 5 ton je zjedených vtákmi. Okrem toho, štúdie o albatrosoch preukázali, že až milión morských vtákov sa v priebehu roka udusilo alebo umrelo po tom, ako sa zaplietlo do plastových sietí, odpadu či rôznych úlomkov. Približne 100 000 tuleňov, uškatcov, veľrýb, delfínov, morských korytnačiek a iných morských cicavcov postihne rovnaký osud. 

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader