Zaujímavosti / Cestovanie / 07. jún 2014

Vlaky v Hanoi nejazdia ľuďom popod okná, ale takmer cez ich obývačku

Prekáža vám ruch a nebezpečenstvo veľkomesta? Električky prechádzajúce popod okná, hluk z blízkej železničnej stanice a šialení šoféri, ktorí na nikoho neberú ohľad a často krát sa len ochlp vyhnú nehode? V tom prípade by ste sa mali pozrieť, ako žijú ľudia v starej štvrti vietnamského Hanoi.

The Old Quarter vo Vietnamskom hlavnom meste Hanoi je pomerne rušná oblasť malých, úzkych uličiek preplnených stovkami budov s pôvabnou koloniálnou architektúrou, budhistickými chrámami a pagodami natlačenými vedľa seba. Ako už názov naznačuje, je to najstaršia časť mesta, ktorá bola dlhé roky významným hospodárskym centrom. Staré obchodné ulice sa tiahnu medzi domami a zachovanými obchodíkmi. V takomto úzkom štýle boli pred viac ako storočím postavené preto, aby sa vyhli vysokým daniam. Keďže vláda zaviedla v meste výškové obmedzenie (väčšina budov nemá viac ako dve poschodia), mesto sa začalo rozrastať vodorovne. V starej štvrti sa domy rozšírili až na úplnú hranicu ulíc, nebezpečne blízko ku železničnej trati, ktorá vedie k Long Bein Bridge.

Dráha je tak blízko budov, že lokomotívy, ktoré prechádzajú cez mesto dva krát denne, len ochlp obtierajú chodcov a deti hrajúce sa na ulici. Miestni obyvatelia už presne vedia, kedy vlak prechádza cez ich časť, preto vždy keď sa blíži, z koľajníc pospratujú všetky veci. Je to súčasťou ich životov. Starí ľudia sedia na trati takmer celý deň. Keď vidia prichádzať vlak vstanú, presunú svoje stoličky o niekoľko metrov ďalej, a keď vlak prejde, pokojne pokračujú v rozhovore, akoby sa nič nedialo.

Viete si vôbec predstaviť, koľko ľudí takýmto spôsobom len o vlások ujde pred nehodou? Napriek ich zvláštnemu a mierne nebezpečnému spôsobu života, miestni obyvatelia sú veľmi príjemní, milí a usmievaví. Návštevníkov s otvorenou náručou pozývajú do svojich domov, hrajú sa s deťmi a delia sa o miestne špeciality. Úžasné je, že aj napriek tomu, že dva krát denne im takmer cez obývačku prechádza vlak, sú tu šťastní a žijú v neuveriteľnom pokoji.

The Maeklong Railway Market v Thajsku je podobný prípad, no na rozdiel od Hanoi, kde ľudia žijú na okraji dráhy,thajský trh sa nachádza priamo uprostred trate. Keď sa blíži vlak, predajcovia poberú svoje koše, škatule a všetko čo leží na trati. Akonáhle je vlak preč, zatlačia stánky späť a všetko sa vráti do normálu, akoby sa nič nestalo.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader