Zaujímavosti / Kuriozity / Cestovanie / 01. júl 2014

VŠETCI na palubu!

Cestujúci v Bangladéši si počas Biswa Ijtema s preplnenou verejnou dopravou a bezpečnosťou pri cestovaní ťažkú hlavu nerobia. Pokojne sa odvezú aj na streche vlaku či doslova visiac z dverí idúceho autobusu.

Každý rok sa viac ako 3 milióny moslimov zbieha na brehu rieky Turag na okraji mesta Dhaka, hlavného mesta Bangladéša, aby sa zúčastnili Bishwa Ijtema - islamského zhromaždenia a druhého najväčšieho stretnutia moslimov na svete po Haj.

Biswa Ijtema je duchovné stretnutie, kde islamskí utečenci hlásajú svoje kázania a modlitby. Veriaci dochádzajú na trojdňovú akciu z celej krajiny a dokonca aj zo zahraničia, akýmkoľvek spôsobom je to len možné. To zahŕňa neuveriteľne preplnené vlaky či trajekty, ktoré sú doslova obsypané tisíckami ľudí. Počas udalosti je posilnená vlaková aj autobusová doprava, zrejme to však stále nestačí na bezpečnú prepravu 3 miliónov ľudí.

Úrady tiež povolávajú do služby polovojenské sily a dobrovoľníkov, aby prekonali obrovské logistické problémy. Rovnako sú pripravené aj liečebné tábory s množstvom lekárov.160 akrový pozemok, ktorý je pripravený na udalosť, je vybavený základnými službami ako elektrina, telefóny, plynové konektory a toalety. Veriaci jedia, spia a modlia sa na tomto mieste. 30 miliónov litrov vody sa spotrebuje každý deň účastníkmi masívneho stretnutia, ktorí medzi sebou zdieľajú 4 000 toaliet.

Aj napriek veľkému počtu ľudí na uzavretom mieste, nie sú tu nejaké väčšie problémy s hygienou, varením či pohybom. Predpokladá sa, že je to možné vďaka minimalistickému prístupu prijatému veriacimi. Znížili svoje vlastné požiadavky a na oplátku rozvíjajú rešpekt k požiadavkám druhých. Biswa Ijtema je organizovaná Tablighi Jamaat,  Bangladéšskou nepolitickou skupinou, ktorej cieľom je duchovná reformácia islamu. Tradícia Ijtema bola zahájená indickým učencom menom Muhammad Ilyas al-Kandhlawi a začala sa zhromažďovaním malých skupiniek nábožensky zmýšľajúcich v miestnej mešite. Biswa Ihtema sa koná v Tongi nepretržite po dobu posledných štyroch desaťročí.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader