Zaujímavosti / Umenie / 18. august 2014

Vystrihovačky pre pokročilých. Neuveriteľne zložité detaily vystrihnuté z papiera.

Pamätáte si, keď ste ako dieťa dostali do ruky papier a nožnice a pokúšali sa vystrihnúť snehovú vločku? Najskôr sa nám to zdalo ako najťažšia vec na svete, no s troškou cviku to už išlo. Pri pohľade na diela „papierovej umelkyne“ pravdepodobne však opäť nadobudnete zo svojich diel pocit, akoby ste nožničky držali po prvý krát. Sú jednoducho úžasné.

Ak ste sa niekedy snažili vystrihnúť z papiera obyčajnú snehovú vločku, určite budete schopní oceniť tieto neuveriteľne zložité a detailné výtvory umelkyne z USA Maude White. Detaily, ktoré zvyšujú krásu papierových ilustrácii, sú jednoducho ohromujúce. Ručne, len za pomoci noža a šikovných rúk, kreslí obrázky vyrezávaním dier do papiera. „K papieru mám veľký rešpekt. Keď vyrezávam, tenký membránový materiál mi odhaľuje svoju silu."

Na prvý pohľad obrázky vyzerajú ako zložité biele kresby na čiernom pozadí, avšak, v skutočnosti každý jeden kúsok predstavuje starostlivo vyrezaný papier. Každý list má potenciál rozprávať svoj vlastný príbeh. „Milujem veľkú silu, ale zároveň jemnosť papiera. Tým, že rešpektujem a ctím si papier za to, čím je, a nesústreďujem sa naň len ako na odrazový mostík k niečomu väčšiemu, mám pocit, že ľuďom komunikujem potešenie, ktoré mi prináša." Papierová umelkyňa starostlivo vyrezáva obrazy vtákov, ľudí, lístia a ďalšie kompozície so skrytým príbehom. „Papier  je všade a rozpráva príbehy už po celé stáročia. Chcem, aby moje umenie komunikovalo pozorovateľovi to, čo moje slová nedokážu robiť tak účinne. 

Už ako malé dieťa Maude vyhľadávala skryté miesta, vždy pozerala pod rôzne predmety alebo cez ne vo viere, že keď sa na niečo pozeráte s dostatočnou silou a snahou, uvidíte niečo nové, cenné alebo posvätné. Práve tento pocit má vždy, keď zareže do papiera - akoby odkrývala vonkajšok, povrchovú vrstvu našej vízie a ukazovala tajný priestor pod ňou.

Maude vlastní Brave Bird Paperwork And Jewelry Company, čiže robí viac než len úžasné papierové ilustrácie. Jej papierové umenie, šperky a iné umelecké diela si môžete pozrieť na jej stránke bravebirdpaperart.com alebo na Instagrame - maude_alta.

Monika Budayová/boredpanda.com/bravebirdpaperart.com/etsy.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader