Zaujímavosti / Cestovanie / 25. jún 2014

Vzácny pohľad na jedinečné vodopády je doprianý len zopár šťastlivcom

Aj v tomto prípade platí, že byť v správny čas na správnom mieste, sa naozaj oplatí. Množstvo vodopádov padajúcich z pieskovcovej hory totiž nemá možnosť vidieť každý návštevník.

Uluru, tiež známy ako Ayers Rock, je veľký pieskovcový skalnatý útvar v strednej Austrálií, ktorý leží asi 335 kilometrov o najbližšieho mesta Alice Springs. Jedna z najznámejších prírodných pamiatok v krajine, uvedená tiež na zozname svetového dedičstva UNESCO, je jedinečná svojho druhu. Okolie je plné čírych prameňov, napájadiel a rozmanitých skalných útvarov a jaskýň. Pieskovcová hora s obvodom viac ako 9 kilometrov je vysoká 348 metrov, no nachádza sa až 863 metrov nad morom. Jej veľká časť totiž leží pod zemou. Uluru je najkrajšie počas východu a západu slnka, kedy sa ohnivočervené slnko odráža od jeho povrchu - pohľad, ktorý túži zažiť mnoho turistov prichádzajúcich na toto miesto. Ozajstná šou však nastáva až v lete, kedy región zažíva silné obdobia dažďov.

V takýchto prípadoch je slávny monolit pokrytý nespočetnými prúdmi vody, ktoré menia samotnú farbu Ayers Rock do vzácnych odtieňov fialovej. Odhaduje sa však, že asi len 1% návštevníkov Uluru má šancu stať sa svedkom tohto božského pohľadu. Hora je zasvätená Anangu, domorodému ľudu, ktorý vedie pešie výlety a informuje návštevníkov o miestnej faune, flóre a rozpráva im svoje domorodé príbehy.

Monika Budayová/amusingplanet.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader