Zaujímavosti / 31. august 2016

Záhadné osobnosti histórie: Baba Vanga

Štvrtá časť nášho seriálu o záhadných osobnostiach z našej minulosti predstaví bulharskú vešticu známu pod menom Baba Vanga.

Na začiatku je dôležité povedať, že článok je nutné rozdeliť do dvoch častí. V tej prvej prinášame pohľad na dôležité momenty zo života známej jasnovidky. V druhej sa pozrieme na to, ako veľmi si svoju slávu a rešpekt veštica zaslúži.

Baba Vanga je známa najmä ľuďom, ktorí občas nahliadnu na bulvárne webové stránky. Nepravidelne, ale zato často sa tam článok o jej proroctvách a ich prípadnom vyplnení (či hrozbe) objavuje. Abstraktné predpovede dávajú redaktori do konkrétnych podôb, vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete. A nie je sa čomu čudovať. Vanga mala za svoj život neskutočne veľa vízií, ktoré strašia a zrejme ešte budú strašiť ľudí po celom svete.

Narodila sa v roku 1911 a zomrela v roku 1996. Celý život trpela podlomeným zdravím, no azda najväčšou zdravotnou komplikáciou a jej najznámenjším poznávacím znamením bola jej slepota. O zrak prišla ako dieťa počas silnej búrky. Jej predpovede už od skorého detstva vyhľadávali ľudia z okolia, najmä počas vojnových konfliktov, keďže boli zvedaví, či ich blízki sú stále nažive. Počas svojho života sa stala uznávanou autoritou, ktorá sa objavovala aj po boku miestnych čelných predstaviteľov komunistickej strany. O tom, že jej vízie boli vyhľadávané, svedčí aj jej prezývka Nostradamus Balkánu.

Úspešnosť jej predpovedí bola údajne okolo 85%. Prvou vážnou slávnou predpoveďou bola tá o klimatických zmenách. Hovorila údajne, že „studené regióny budú teplé a vulkány sa prebudia”. Táto vízia vyšla z jej úst tesne po druhej svetovej vojne a, povedzme si otvorene, globálne otepľovanie v tom čase určite nebolo témou dňa.

Veštica tiež trafila, že 44. prezidentom USA bude Afroameričan. Skutočne, Barrack Obama voľby vyhral a podľa Vangynej predpovede by malo ísť o posledného prezidenta USA.

Úspešne vraj predpovedala aj také udalosti, akými boli Arabská jar, pád Dvojičiek v roku 2001 či tsunami na Srí Lanke v roku 2004. Takisto vedela, že v roku 1999 bude zaplavená ponorka Kursk či smrť princezny Diany.

Foto: huffpost.com

V posledných rokoch sa na internete objavuje niekoľko jej proroctiev na najbližšie roky. Predpoveď na najbližší rok je desivá - Európa má do konca roka 2016 prestať existovať a starý kontinent má byť údajne prázdny.

Senzáciechtivé bulvárne články často varujú pred predpoveďami Baby Vangy. Koľko z nich však naozaj stojí za reč?

Pozrime sa napríklad na veštbu o poslednom americkom prezidentovi. Ak má byť Barack Obama naozaj tým posledným, bude sa musieť niečo vážne stať do 20. januára budúceho roka. Vtedy by mal totiž jeho úrad obsadiť víťaz najbližších volieb.

Posledný americký prezident však nie je jediným desivým proroctvom. Na internete koluje napríklad letopočet, ktorý je údajne prepisom slove slávnej veštice. V ňom sa hovorí aj o spomínanom konci Európy v roku 2016. To však až v poslednom čase - táto “predpoveď” má počiatky v ešte pred rokom 2008. Vtedy sa totiž začala objavovať a kúsky z nej bulvárne články nepochopiteľne ignorujú. Tak napríklad, v rokoch 2010-2014 sa za pomoci chemických aj jadrových zbraní mala konať tretia svetová vojna. Nestalo sa.

V roku 2014 mala väčšina ľudí trpieť rakovinou kože v dôsledku použitia chemických zbraní. Ani vám sa to nezdá?

Nasledujú rôzne roky a k nim priradené udalosti, ako napríklad znovunastolenie komunizmu, vytvorenie umelého Slnka či koniec života na Zemi v roku 3797. Nič z toho sa však nedá považovať za pravdepodobné proroctvo.

Väčšina veštieb a informácií sú len dohadmi. Dnes je len ťažké nájsť hodnoverné zdroje či zápisy toho, čo známa veštica hovorila. Mnohí blízki priatelia a rodinný príslušníci tiež tvrdili, že Vanga nikdy nevyslovovala veštby o katastrofách - vraj preto, aby ľudstvo neupadlo do obrovského chaosu.

Foto: independent.co.uk

A čo úspešnosť 85%? Ťažko odhadnúť, ako to bolo naozaj.

Jedna zaujímavosť: Keď sa v roku 1994 konali Majstrovstvá sveta vo futbale, Baba Vanga predpovedala, že vo finále sa stretnú krajiny, ktorých názvy začínajú na písmeno B. Brazília bol prvým finalistom. V semifinále číslo 2 sa stretli Taliani s Bulharskom. Bolo to tesné, nakoniec však postúpil práve tím z krajiny, ktorá sa na B nezačína.

Príbeh okolo Vangy je určite zaujímavý, veriť všetkému, čo o ňom počujete však veriť netreba. Už aj preto, že hodnoverné zdroje informácií k tejto téme, je prakticky nemožné nájsť.

-jj-

Hlavná foto: vntinnhanh.vn 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader