Zaujímavosti / Kuriozity / 22. júl 2016

Záhadné osobnosti histórie: Rasputin

V sérii článkov na tému „Záhadné osobnosti histórie” ponúkneme pohľad na životy niekoľkých známych ľudí z histórie, ktorých životný príbeh bol opradený tajomstvom. Začíname Grigorijom Jefimovičom Novychom, tiež známym ako Rasputin.

Aj necelých 100 rokov od smrti Rasputin fascinuje ľudí nielen v Rusku, s ktorým spojil väčšinu svojho života. Po tak dlhom čase je už nemožné nájsť dôkazy o jeho údajných zázračných schopnostiach, historické pramene sa však zhodujú v niekoľkých prídavných menách, ktoré k osobe Rasputina patria - zhýralý, vplyvný, tajomný. A v prvom rade - kontroverzný.

Rasputin v nemocnici


Na svet prišiel v roku 1869 na Urale v dedinke Pokrovskoje. Smutné detstvo, smrť súrodencov aj matky sa na Rasputinovi dosť vážne podpísali. Vychovával ho otec, aj keď slovo “vychovával” je možno trochu prisilné vzhľadom na to, že sa často oddával alkoholu. Okolo Rasputina koluje množstvo legiend, ktoré pôsobia prehnane, no sú neoddeliteľnou súčasťou imidžu chlapíka, ktorý vraj dokázal robiť zázraky. Tieto danosti sa uňho mali objaviť už v útlom veku, rovnako ako aj príhody o nezvládnuteľnej povahe, láske k alkoholu a k ženám. A práve kontrast “svätého človeka” s osobou so zhýralým štýlom života núti mnohých aj po tak dlhom čase krútiť nad Rasputinom hlavou.

V 18tich rokoch však podľa životopiscov nastal obrat k Bohu a mladík sa rozhodol zmeniť svoj život. Oženil sa, no neusadil sa doma, namiesto toho sa z neho stal pútnik a liečiteľ. Znovu sa vraciame k legendám a k tomu, akú povesť Rasputin mal. Na jeho cestách po Rusku a rôznych ďalších krajinách sa hovorí o veľkých schopnostiach liečiteľa a jeho veľkej pokore. Domov chodieval málo. Alkoholu a ani orgií sa však nikdy nevzal. Práve za to bol kritizovaný cirkevnými hodnostármi, ale aj prizerajúcou sa verejnosťou. Kláštory, pokánie a neviazaný sex väčšinou tvorili hlavnú náplň Rasputinových dní. Pri informácii, že okrem troch detí s manželkou má aj ďalšie (minimálne jedno), nemanželské, vtedy nikto ani nepokrčil plecami.

Rasputin so svojimi deťmi


Najdôležitejšie obdobie (pre jeho život ako aj pre celú krajinu) nastáva na začiatku 20.storočia. Vtedy sa dostáva hlavný hrdina tohto príbehu do hlavného mesta, Petrohradu a svojim vystupovaním a správaním zapôsobí na tých správnych ľudí. A to až tak, že sa jedného dňa dostáva na cársky dvor. Mladý cárovič Alexej trpí chorobou, ktorú nevedia vyliečiť desiatky lekárov, striedajúci sa so zaručenými receptami pri jeho lôžku. Chlapec trpiaci hemofíliou po drobnom zranení prakticky bojuje o život. Prichádza však Rasputin, neznámou metódou (nikdy nebola zverejnená) chlapca úspešne lieči a ako “odmenu” dostáva vplyv na cársku rodinu a teda aj na celé Rusko.

Aj keď jeho názory boli pre cársky dvor často smerodajné, Mikuláš II. nedal na radu nevstupovať do 1.svetovej vojny, čo sa ukázalo ako chyba. Sám panovník sa musel porúčať na front, vedenie celej krajiny prebrala jeho manželka za výraznej pomoci Rasputina. Asi netreba dvakrát vysvetľovať, že toto (ako aj nie práve príkladný život) stálo za nenávisťou voči vplyvu Rasputina na cársky dvor. Niekoľko odporcov sa rozhodlo pre atentát, ktorý mal podľa nich zaručiť znovu návrat tej správnej politiky v Rusku. A tu prichádza azda najzaujímavejšia časť - Rasputinov koniec.

Keď sa nepriatelia Rasputinovho vplyvu na cárskom dvore dohodli na atentáte na “zázračného” mnícha, zostávalo vybrať ten správny spôsob. To všetko s vedomím, že už v roku 1914 sa jeden takýto pokus nevydaril. Bývalá prostitútka bodla Rasputina do brucha a hoci to s ním na prvý pohľad vyzeralo zle, po operácii mu táto “nepríjemná skúsenosť” väčšie problémy v živote nespôsobovala. A tak prišlo v roku 1916 otrávenie kyanidom - neúspešné. Mníchovo telo nereagovalo podľa predpokladov, preto musela byť obeť vytiahnutá do chladnej ruskej zimy a účastníci spiknutia spustili paľbu. 4 guľky (z toho jedna do hlavy) však stále nestačili a tak bolo telo cárskeho radcu vhodené do rieky Nevy. Údajné dôkazy hovoria o tom, že Rasputin žil aj po tomto atentáte, dokonca sa vraj pokúsil z rieky dostať.

Jedna z mnohých zachovaných fotografií zázračného mnícha


Predpovedal porážku Ruska ak vstúpi do 1. svetovej vojny a predpovedal aj pád cárskej rodiny v prípade, že zahynie rukou jedného z jej členov. Chod dejín dal nakoniec Rasputinovi za pravdu.

Bolo o ňom napísaných mnoho kníh a ako postava je súčasťou niekoľkých fimov. Dnes už asi len ťažko zistíme, ktoré informácie z jeho života boli pravdivé, záhadná a kontroverzná postava ruských dejín však neprestáva udivovať ani takmer storočie po svojej smrti.

Foto: wikipedia.com

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader