Zaujímavosti / 09. apríl 2015

Zmeny v potravinovom reťazci? Tento tuleň rozpáral žraloka a pochutnal si na jeho vnútornostiach

Podobne ako na súši, tak aj v hlbinách oceánov a morí sa denne odohráva stovka príbehov, ktoré píše sama podmorská ríša.

Tento jedinečný „mokrý“ svet ukrýva svoje tajomstvá a zákutia, ktoré väčšinou ostávajú navždy utajené pred očami suchozemských smrteľníkov. Avšak, ak oko vedca práve zachytí aspoň kúsok eko-života vodných tvorov, možno skonštatovať, že tak ako jedinečnú krásu, ponúka toto „podvodné“ divadlo aj nebezpečenstvá rôzneho druhu.

Žraločiu éru v poslednom období strieda nepochopiteľné a nevyspytateľné správanie sa tuleňov. Na prvý pohľad rozkošné, okaté zvieratká budiace priateľský dojem vstupujú čoraz častejšie na „scénu“ dohadov a domnienok nejedného bádateľa.

Posledné desaťročia sa vedci zaoberajú záhadnými vražednými útokmi na sviňuchy, či obscénne, sexuálne násilnosti páchané na tučniakoch.

Ak by ste za týmito skutkami hľadali amatérskych lovcov alebo podgurážených pirátov, boli by ste na zlej stope. To, že tulene možno začleniť do bizarného, morského, potravinového reťazca môže potvrdiť aj fotograf a „žraločí“ expert Chris Fallows. Vďaka jeho netradičnej záľube skúmať a fotografovať správanie morských živočíchov bol svedkom obmeny jednálneho lístka tulenieho samca, keď náhle vyštartoval po svojej koristi – žralokovi modrom.

Doslova desivý bol hlavne spôsob, akým si tuleň vychutnal svoju obeť. Po krátkom prenasledovaní si žraloka naservíroval doslova vyhodením do vzduchu. Zarážajúci je najmä fakt, že žraloky modré a tulene majú príbuzné chuťové bunky a zameriavali sa vždy na menšie ryby, kalamáre alebo kôrovce. Preto zvrat v správaní tuleňov a ich odvaha na takýto riskantný  pôžitok šokuje biológov na celom svete. 

Azda najpodivnejšie bolo zistenie, že aj tulene sú „vyberavými gurmánmi“, nakoľko sa zaujímajú špeciálne o vnútornosti žralokov, ktoré sú pre nich zrejme delikatesou. Tu sa nám však podsúva otázka dôsledkov na populáciu žraloka modrého. Okolo zmien správania tuleňov sa začína vytvárať veľa hypotéz a otáznikov. Ostáva už len dúfať, že raz omylom nezútočia aj na človeka.

Text: Ketrin / Zdroj: iflscience.com / Foto - wikipedia CC, Chris Fallows

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader