Zaujímavosti / 17. február 2015

Známa fotografia Zeme oslavuje výročie. Viete ako vznikla?

Pale blue dot, alebo inak malá modra bodka, je jednou z najslávnejších fotiek Zeme. Vyhotovila ju sonda Voyager 1 pred 25 rokmi zo vzdialenosti 3,7 miliárd kilometrov.

Malá modrá bodka možno neznie veľmi významne, ale nie je tomu tak. Presne na Valentína 14. februára 1990 sa nachádzala sonda Voyager 1 pri Neptúne a práve odtiaľ spravila fotku planét našej slnečnej sústavy. Tento rodinný portrét v sebe zahŕňa obrázky Neptúnu, Uránu, Saturnu, Jupiteru, Zeme a Venuše.

 

 

Názov Pale blue dot pochádza z rovnomennej knihy od známeho astronóma Carla Sagana, ktorý takto pomenoval známu fotografiu. V tejto knihe Sagan rozoberal budúcnosť vesmírneho cestovania a uvažoval v nej nad tým, ako veľmi dôležitý je vesmírny výskum pre budúcnosť nášho ľudstva. V skutočnosti to bol práve jeho nápad, aby sa sonda Voyager 1 otočila späť na Zem a spravila fotku predtým, ako bude pokračovať na svojej ceste do neznáma.

 

 

„Tu je. To je náš domov. To sme my. Na nej každý koho milujete, každý koho poznáte, každý o kom ste kedy počuli, každý človek, ktorý kedy bol, prežil svoj život tu,“ píše vo svojej knihe.

Aj dnes so všetkou technológiou, ktorú máme, musíte uznať, že táto fotografia je stále dychberúca. Vedieť, že všetci tí ľudia, všetky ideológie, toľko smrti a toľko života je obsiahnutého v tomto malom zrnku kdesi v nekonečne veľkom vesmíre nie je len úžasné, ale človeka to prinúti aj zamyslieť sa nad svojou vymyslenou dôležitosťou a vzbudí v ňom aspoň trocha pokory.

 

Carl Sagan o slávnej fotografii.

 

Pale blue dot je jednou z posledných fotiek, ktorú sonda stihla vyhotoviť. Odvtedy Voyager 1 už nikdy nič nevyfotila, no napriek tomu je stále funkčná. Momentálne je vzdialená viac ako 19 miliárd kilometrov od Zeme a doteraz posiela informácie o medzihviezdnom priestore. Okrem toho sonda nesie správu, ktorá obsahuje všetko dôležité o našom ľudstve. Kto vie, možno ju raz niekto na druhej strane bude počúvať.

 

Takto odfotila sonda Cassini Zem spoza prstencov Saturnu v roku 2013.

 

zdroj: techtimes.com

 

Čítaj slovenské správy pohodlne aj v mobile. Stiahni si aplikáciu Slovak news reader