Svet / 15. apríl 2018

Babiš navštívil prezidenta Zemana, priblížil mu svoju predstavu o zostavovaní vlády

        
        
        
          
        
        
        BRATISLAVA 15. apríla (WebNoviny.sk) - Český premiér v demisii Andrej Babiš v nedeľu popoludní navštívil prezidenta Miloša Zemana na zámku Lány, kde mu priblížil svoju predstavu o zostavovaní vlády. Informuje o tom portál Novinky.cz.

ANO sa rozhodlo vrátiť k rokovaniam s ČSSD

Babiš tak spravil po tom, ako sa vedenie hnutia ANO vo štvrtok rozhodlo vrátiť k rokovaniu s Českou stranou sociálně demokratickou (ČSSD). "Informoval som pána prezidenta s čím ideme do rokovaní s ČSSD. Vzal to na vedomie, nemal žiadny komentár," povedal Babiš novinárom po stretnutí so Zemanom. O zostavovaní vlády podľa jeho slov s ČSSD rokovali už dlho a má záujem ukončiť to čo najskôr, zrejme v priebehu niekoľkých týždňov. "Nie je dôvod, prečo by sme sa nemohli za týždeň dohodnúť na rezortoch. Do budúceho piatka potrebujeme mať nejakú jasnú predbežnú dohodu," vyjadril sa Babiš.

Prvé rokovanie zlyhali na personálnych otázkach

Práve rozdelenie ministerstiev a personálne otázky sú pritom podľa Noviniek problematické. Termín druhého menovania premiérom podľa vlastných slov zatiaľ od prezidenta nedostal. Vyjednávači ANO a ČSSD sa majú k rokovaciemu stolu vrátiť v pondelok večer. ČSSD podľa jej predsedu Jana Hamáčka čaká s čím príde ANO a až potom sa rozhodne, či má ďalšie rokovanie zmysel. Prvé rokovania síce boli úspešné, zlyhali však na personálnych otázkach. ČSSD totiž prekáža Babišovo trestné stíhanie, ANO sa ho však nemieni vzdať a nesúhlasilo ani s možnosťou, aby sociálni demokrati dostali ministerstvo vnútra ako záruku nezávislého vyšetrovania.

Zdroj: Webnoviny.sk - Babiš navštívil prezidenta Zemana, priblížil mu svoju predstavu o zostavovaní vlády © SITA Všetky práva vyhradené.