Kultúra / 04. október 2019

Banksyho maľbu vydražili za viac ako 11 miliónov eur, znázorňuje šimpanzy v britskom parlamente

        
        
        
          
        
        
        4.10.2019 (Webnoviny.sk) - Jednu z najznámejších malieb britského umelca Banksyho, ktorý sa preslávil najmä maľbami na verejné priestranstvá a je pokladaný za najväčšiu ikonu street artu, vydražili vo štvrtok v Londýne za 9 879 500 britských libier (v prepočte zhruba 11 110 000 eur).

Ide o maľbu Parlament v úpadku (Devolved Parliament), znázorňujúci Dolnú komoru britského parlamentu, v ktorej namiesto ľudí zasadajú a čulo komunikujú šimpanzy.

Odhadovaná suma prekročená takmer päťnásobne

Dielo vydražil v londýnskej aukčnej sieni Sotheby´s jeho doterajší majiteľ za 13 minút, pričom výsledná suma prekročila tú pôvodne odhadovanú takmer päťnásobne. "Bez ohľadu na to, na ktorej strane v súčasnej debate o brexite stojíte, niet pochýb o tom, že toto dielo je práve teraz aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým," uviedla k maľbe aukčná spoločnosť Sotheby´s.

Banksy zareagoval štýlom sebe vlastným

Banksy na informácie o výslednej sume zareagoval štýlom sebe vlastným - na Twitteri vyjadril ľútosť nad tým, že túto maľbu nevlastnil on, a zazdieľal príspevok známeho austrálskeho kritika výtvarného umenia Roberta Hughesa, ktorý napísal, že víťazná suma za Banksyho dielo je príliš vysoká, a kritizoval aj samotný systém, ako sa nakladá s výtvarným umením. "(Výtvarné) umenie, namiesto toho, aby bolo spoločným vlastníctvom celého ľudstva - tak, ako je ním napríklad kniha -, sa stáva súkromným majetkom niekoho, kto si to môže dovoliť," uvádza Hughes v príspevku zdieľanom Banksym.

Zdroj: Webnoviny.sk - Banksyho maľbu vydražili za viac ako 11 miliónov eur, znázorňuje šimpanzy v britskom parlamente © SITA Všetky práva vyhradené.