Kultúra / 01. november 2022

Cenu Imra Weinera-Kráľa za rok 2022 získal fotograf Martin Kollár, ľudia si môžu prísť pozrieť jeho výstavu

        
        
        
          
        
        
        1.11.2022 (Webnoviny.sk) - Fotografovi Martinovi Kollárovi bola vo štvrtok 27. októbra udelená cena Imra Weinera-Kráľa (IWK) za rok 2022. Ocenenie získal za dlhoročné umelecké aktivity a spolupráce v oblasti fotografie vo Francúzsku.

Ako ďalej v tlačovej správe informuje Daniela Gálová z Francúzskeho inštitútu na Slovensku, tentokrát bola cena laureátovi udelená pod patronátom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR a Veľvyslanectva Francúzska na Slovensku.

Provisional arrangement

Pri príležitosti ocenenia sa od piatku 28. októbra koná Kollárova výstava, ktorá potrvá až do pondelka 28. novembra tohto roku. V rámci výstavy na pôde Francúzskeho inštitútu na Slovensku predstaví fotograf výber svojich fotografií zo série Provisional arrangement (Prechodné usporiadanie). Táto séria fotografií získala v roku 2016 Cenu Múzea Elysée v Lausanne. „Provisional arrangement je projekt zaoberajúci sa situáciami, ktoré obsahujú prvok neistoty a tajomstva. Pôjde o fotografický záznam, portrét zachytávajúci rozpad na dočasné a provizórne momenty v čase a priestore," uviedol tohtoročný laureát Kollár.

Martin Kollár

sa narodil v Žiline a pracuje ako nezávislý fotograf a kameraman. Vyšlo mu šesť fotografických kníh, ako napríklad Nothing special v roku 2008 či Catalog v roku 2015. Taktiež sa podieľal aj na viacerých filmoch, medzi ktoré možno zaradiť Cenzorka z roku 2021 alebo 5. október nakrútený v roku 2016.

Micro-Folie

Daniela Gálová taktiež informuje, že v priestoroch Francúzskeho inštitútu na Slovensku si budú môcť návštevníci pozrieť digitálne múzeum Micro-Folie. Umožňuje vidieť a počuť výber audiovizuálnych a obrazových diel z inštitúcií ako Centre Pompidou, Parížska filharmónia, ale aj Louvre. „Návšteva Micro-Folie je príležitosťou spoznať slávne diela najväčších francúzskych i medzinárodných múzeí. Je to tiež príležitosť precvičiť si francúzštinu," uviedla Gálová. Záujemcovia môžu digitálne múzeum navštíviť každú stredu od 9. novembra do 14. decembra.

Zdroj: Webnoviny.sk - Cenu Imra Weinera-Kráľa za rok 2022 získal fotograf Martin Kollár, ľudia si môžu prísť pozrieť jeho výstavu © SITA Všetky práva vyhradené.