Svet / 11. máj 2022

Českí dobrovoľníci môžu ísť bojovať na Ukrajinu, odobril im to prezident Zeman

                
                
                
                    
                
                
                11.5.2022 (Webnoviny.sk) - Český prezident Miloš Zeman dovolil Čechom odísť bojovať na Ukrajinu. Povolenie dostalo 103 dobrovoľníkov, ktorí si v tejto súvislosti podali žiadosť. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámil hovorca prezidenta Jiří Ovčáček. Rozhodnutie musí ešte spolupodpísať premiér Petr Fiala, informuje spravodajský portál TN.cz.

Čechom, ktorí požiadali o výnimku, aby mohli bojovať v ukrajinskej armáde, zaručuje povolenie beztrestnosť. Bez neho je totiž účasť v ozbrojených silách cudzej krajiny trestná.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Skoršie poskytnutie výnimky zo zákona nebolo uskutočniteľné, najmä pre veľký počet žiadateľov. O možnosť bojovať na Ukrajine sa po začiatku vojny prihlásilo zhruba 300 Čechov. Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Zdroj: Webnoviny.sk - Českí dobrovoľníci môžu ísť bojovať na Ukrajinu, odobril im to prezident Zeman © SITA Všetky práva vyhradené.