Svet / 09. august 2018

Chlapci a tréner zachránení z jaskyne v Thajsku dostali občianstvo, môžu vycestovať z provincie

                
                
                
                    
                
                
                BANGKOK 9. augusta (WebNoviny.sk) — Traja mladí futbalisti a ich 25-ročný tréner, ktorých spolu s ostatnými členmi tímu zachránili po takmer troch týždňoch zo zatopenej jaskyne, získali v stredu thajské občianstvo.

Všetci štyria boli bez občianstva, čo im znemožňovalo napríklad vycestovať mimo provincie Čiang Rai na severe Thajska, v ktorej žijú. Provincia je domovom etnických menšín s koreňmi v susednom Mjanmarsku. Tréner uviedol, že spolu s nimi dostal thajský preukaz totožnosti aj ďalší člen ich tímu, ktorý síce v jaskyni nebol, ale rovnako o občianstvo požiadal.


Dvanásť chlapcov spolu so svojím trénerom vošlo 23. júna po futbalovom tréningu do jaskyne Tham Luang, monzúnové dažde však rýchlo zatopili chodby a znemožnili im dostať sa von. O desať dní neskôr ich našli britskí potápači. Riskantná záchranná operácia, ktorá sa skončila 10. júla, trvala tri dni.

Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré boli až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci predtým učili základy potápania, hoci s ním dovtedy nemali žiadne skúsenosti. 
                

Zdroj: Webnoviny.sk - Chlapci a tréner zachránení z jaskyne v Thajsku dostali občianstvo, môžu vycestovať z provincie © SITA Všetky práva vyhradené.