Ekonomika / 12. september 2017

Čínska štátna banka ICBC je v Španielsku podozrivá z prania špinavých peňazí

        
        
        
          
        
        
        MADRID 12. septembra (WebNoviny.sk) - Európska dcéra čínskej štátom vlastnenej banky Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) čelí v Španielsku obvineniu z napomáhania organizovanému zločinu.


Podľa súdu mala spoločnosť ICBC Europe so sídlom v Luxemburgu medzi rokmi 2011 a 2014 prostredníctvom svojej španielskej pobočky preprať viac ako 214 mil. eur. Rozhodnutie zverejnil v pondelok sudca španielskeho Najvyššieho súdu Ismael Moreno.


Ako informovala agentúra AP, v kauze už od februára 2016 čelí vyšetrovaniu sedem vedúcich pracovníkov madridskej pobočky banky.

Podľa sudcu ICBC Europe disponovala informáciami o podozrivých aktivitách španielskej pobočky, ktorá mala aktívne prijímať hotovosť pochádzajúcu z organizovaného zločinu a nelegálneho podnikania. Pôvod vkladov následne utajovala ich premenou na úvery zahraničným klientom, ktoré väčšinou prevádzala do Číny. 
        

Zdroj: Webnoviny.sk - Čínska štátna banka ICBC je v Španielsku podozrivá z prania špinavých peňazí © SITA Všetky práva vyhradené.