10.1.2022 (Webnoviny.sk) - Nekončený príbeh (ne)účasti Novaka Djokoviča na Australian Open v Melbourne má za sebou rýchly súdny proces, ktorý sa skončil predbežným víťazstvom srbského tenistu. Sudca rozhodol o tom, že jeho víza na vstup do Austrálie boli neprávom zrušené, a teda môže zostať u protinožcov.
Žolíka má v rukách šéf diplomacie
Či sa však aj predstaví na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny, je stále otázne. Austrálsky minister pre imigráciu, občianstvo a multikultúrne vzťahy Alex Hawke môže toto rozhodnutie zrušiť a uplatniť svoju právomoc o vyhostení 34-ročného Belehradčana z krajiny. V takom prípade by Djokovičovi hrozil až trojročný zákaz vstupu do Austrálie.
"Som šťastný a vďačný, že sudca zvrátil rozhodnutie úradov o zrušení mojich víz. Napriek všetkému, čo sa odohralo minulý týždeň, chcem zostať v Austrálii a pokúsiť sa hrať na Australian Open. Zostanem koncentrovaný iba na tento jediný cieľ," uviedol Novak Djokovič v reakcii na svojich profiloch na sociálnych sieťach.
"Letel som sem preto, aby som sa zúčastnil na jednom z najväčších tenisových podujatí pred úžasnými fanúšikmi. Naozaj o to nechcem prísť. V tejto chvíli nemôžem prezradiť viac. Ďakujem, že pri mne stojíte a povzbudzujete ma, aby som zostal silný," poďakoval sa za podporu.
Súd sa postavil na stranu tenistu
V pondelok súdna inštancia rozhodla v prospech Novaka Djokoviča a obnovila jeho víza pre vstup do Austrálie. Sudca obvodného súdu v Melbourne Anthony Kelly tiež nariadil vláde, aby do 30 minút od jeho rozhodnutia prepustila Djokoviča z melbournskej hotelovej karantény. Svetová jednotka sa tak po piatich dňoch od svojho príletu do Melbourne môže konečne začať pripravovať na úvodný "grandslam" sezóny.
Ak by zverenec Mariána Vajdu a Gorana Ivaniševiča svoj zámer dotiahol do úspešného konca a stal sa po desiaty raz víťazom Medzinárodných majstrovstiev Austrálie, bol by prvým tenistom histórie s 21 grandslamovými titulmi. Momentálne sa delí o prvú priečku historického rebríčka so Švajčiarom Rogerom Federerom a Španielom Rafaelom Nadalom.
Djokovič odmieta očkovanie
Austrálska vláda zrušila Djokovičovi víza krátko po tom, ako minulý týždeň v stredu večer priletel do Melbourne. Imigrační úradníci rozhodli, že nespĺňa kritériá na udelenie výnimky zo vstupnej požiadavky, podľa ktorej musia byť všetci cudzinci vrátane tenistov plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19.
Djokovič argumentoval, že nepotreboval potvrdenie o očkovaní, pretože mal iný dôkaz - o tom, že bol minulý mesiac krátko pred Vianocami infikovaný koronavírusom. Austrálske lekárske úrady predtým informovali, že dočasnú výnimku z pravidiel očkovania možno poskytnúť ľuďom, ktorí boli infikovaní COVID-19 do šiestich mesiacov od príchodu do krajiny.
Zdroj: Webnoviny.sk - Djokovič tvrdí, že napriek všetkému, čo sa stalo, sa pokúsi hrať na Australian Open © SITA Všetky práva vyhradené.
Súvisiace články:
Tatran Prešov získal pätnásty hádzanársky titul za sebou, v extralige neprehral počas sezóny ani raz
Warning: getimagesize(https://cdn.webnoviny.sk/sites/34/2021/04/18-676x451.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 212
Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/56831/virtual/www/clanoks.php on line 213
Slováci si v rebríčku FIFA pohoršili o dve priečky, najväčší posun urobili futbalisti Talianska
